Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KONTRAKT

 • Spektakl telewizyjny
 • Rok produkcji:
  1989
 • Premiera:
  1989. 04. 03
 • Barwny, 84 min

"Kontrakt" Sławomira Mrożka, wystawiony w Teatrze Polskim przez Kazimierza Dejmka, przystosowany do potrzeb telewizji przez Jana Englerta - stał się wydarzeniem artystycznym zarówno w wersji teatralnej, jak i telewizyjnej. W sztuce pisanej już z pozycji emigranta, Mrożek wraca do odwiecznych polskich kompleksów. Daje charakterystykę kraju "leżącego na Wschód od Zachodu i na Zachód od Wschodu". Zastanawia się nad charakterem narodowym Polaków - niepoprawnych romantyków, idących przez życie z przekonaniem o własnej wyjątkowości.
W "Kontrakcie" występują tylko dwie postacie: szwajcarski rezydent, który utożsamia się z ideałami bogatego Zachodu i kraju gwarantującego obywatelom niezmienność praw, spokój, bezpieczeństwo i obfitość dóbr, oraz emigrant ze Wschodu, który z trudem przystosowuje się do pojęć i zasad obowiązujących w świecie. Przypadkowe spotkanie bohaterów w hotelu "Residance" jest okazją do konfrontacji mentalności ludzi, których dzielą różnice pokoleniowe, doświadczenia życiowe, pochodzenie i aspiracje. Efekty tej konfrontacji okazują się niewesołe. Co nie znaczy, że sztuka traci swój charakter komediowy. Jest w niej mnóstwo zabawnych powiedzonek, absurdalnych pomysłów, żartów. Są dowcipne, błyskotliwe dialogi, które znakomicie brzmią na małym ekranie. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
KONTRAKT
AutorSławomir Mrożek

Patrz także:
schowaj

 • 2012
  Spektakl telewizyjny / Sławomir Mrożek / Bogdan Ciosek
2017.02.11 01:39:53
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski