Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

VATZLAV

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1989
  • Premiera:
    1990. 01. 01
  • Barwny, 93 min

Prapremiera sztuki odbyła się w Teatrze Polskim w Warszawie w 1982 roku. Spektakl telewizyjny, zrealizowany w teatrze z udziałem publiczności, jest wiernym zapisem przedstawienia, które Kazimierz Dejmek przygotował na tej scenie. Widzowie z entuzjazmem odnieśli się nie tylko do Mrożkowej wizji świata, lecz także wspaniałej, wręcz baśniowej iluzji, stworzonej dzięki zastosowaniu wymyślnej machiny teatralnej rodem z XVIII wieku. Bohater sztuki w dramatycznych okolicznościach odzyskuje wolność. Podczas burzy zatonął statek wiozący niewolników, cudem ocalony Vatzlav dociera na brzeg nieznanego lądu. Pragnie zacząć nowe życie w nowym świecie. Wkrótce okazuje się, że w "najszczęśliwszym ze światów" też funkcjonują powszechnie znane schematy. Droga do wolności staje się drogą do zniewolenia. W "Vatzlavie" Mrożek podsumował historię Europy i tych złudzeń, które objawiły się w XVIII wieku i już w chwili narodzin wydawały się podejrzane. Wszystkie zostały przedrzeźnione, wyśmiane, sparodiowane i sprowadzone do przejrzystych metafor-aluzji. Reżyser bawi się w spektaklu różnymi konwencjami literackimi i teatralnymi, odwołując się do tradycji oświeceniowych, romantycznych, modernistycznych. Jednak pod pozorami wyśmienitej zabawy kryje się sens gorzki i raczej mało śmieszny. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
VATZLAV
Dramat
AutorSławomir Mrożek
2017.02.11 01:40:51
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych