Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

AKWIZYTOROM DZIĘKUJEMY

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2003
  • Premiera:
    2003. 10. 06
  • Barwny, 67 min

"To sztuka o manipulacji" - mówił sam reżyser spektaklu, Ryszard Bugajski. Akwizytorzy zręcznie manipulują swoimi klientami, bezwzględnie wykorzystując w swoistej grze ich słabości, skrywane żale i pretensje. Bohater płaci wysoką cenę za poddanie się mocy perswazji, tak silnej, że niweczy więzy rodzinne, lojalność i prowadzi do całkowitego rozpadu i tak kruchego małżeństwa, pełnego niepokojów i sprzeczności. Ryszard Bugajski, reżyser zrealizowanego dla Teatru Telewizji "Misia Kolabo", opowiadającego o szeregowym działaczu Solidarności, szantażem zmuszonym do współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa, lubi podejmować tematy trudne, drażliwe, odzwierciedlające stany umysłowe ludzi w polskiej rzeczywistości. Podobnie w "Akwizytorach..." przedstawia możliwości manipulowania psychiką ludzką, ukazuje moralną degradację człowieka, który konsekwentnie dąży do dramatycznego zakończenia, poddając się biernie tokowi wydarzeń.
Autorem napisanej w 1997 r. sztuki jest angielski dramatopisarz młodego pokolenia Simon Block, uważany za wnikliwego obserwatora współczesnej brytyjskiej rzeczywistości, która, jak się okazuje, ma swoje odniesienia także w naszym kraju. Uznany przez światową krytykę Block debiutował stosunkowo niedawno, w 1995 roku, sztuką "Not A Game For Boys". Dwa lata później napisał "Chimps", którego premiera odbyła się w 1997 r. w londyńskim Hampstead Theatre, potem powstały: "Place At The Table" (2000 r.) i "The Chain Play" (2001 r.). Akcja "Akwizytorów..." rozgrywa się współcześnie w Londynie. Młoda para wygląda na szczęśliwą, obejmują się i całują. Jest pogodne, sobotnie popołudnie. Małżonkowie, Stevie i Mark, wracają właśnie z zakupami do położonego na przedmieściu nowego domu. Są bardzo dumni ze swego gniazdka, wprawdzie muszą spłacać hipotekę, ale za to mają wymarzony własny dach nad głową. Rodzinną sielankę przerywa pukanie do drzwi. Na progu stoją dwaj akwizytorzy, Gabriel i starszy Larry, którzy już wcześniej się zapowiedzieli. Chociaż pan domu nie jest zachwycony tą wizytą ze względu na żonę nieufną wobec obcych, nie potrafi jednak skutecznie odprawić natrętów. Wpuszcza ich, a oni obiecują, że nie zabawią długo. Zapewniają przy tym, że nie są jakimiś kombinatorami, lecz uczciwymi handlowcami.
Aby oswoić przyszłego klienta, najpierw oferują bezpłatną ekspertyzę ścian nowego budynku. Podczas gdy akwizytorzy coraz bardziej ingerują w prywatne życie domowników, ujawniają się skrywane pretensje i żale małżonków. Stevie zarzuca mężowi, że zbyt pochopnie porzucił stałą pracę listonosza, jest lekkomyślny i nieodpowiedzialny. Nie dorósł jeszcze do roli męża, ani ojca dziecka, którego małżonkowie się spodziewają. Mark potrafi jedynie bujać w obłokach, uważa się za artystę ilustratora. Marzy o wydaniu elementarza obrazkowego dla przedszkolaków, ale przez kilka miesięcy zdołał stworzyć zaledwie dwie strony, a i te są kompletnie chybione, jak twierdzi żona. Stevie chce się jak najszybciej pozbyć domokrążców, ale Mark jest zbyt słaby i uległy, by skutecznie wyprosić ich z domu. Na domiar złego, coraz bardziej ulega ich zgubnemu wpływowi, biernie poddaje się ich woli. Zmanipulowany przez przebiegłych akwizytorów, za swego wroga zaczyna uważać żonę, a przypadkowo poznanych, nachalnych mężczyzn za dobrych doradców. Na przekór Stevie jest gotów podpisać sprytnie podsuniętą mu umowę. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
AKWIZYTOROM DZIĘKUJEMY
AutorSimon Block
PrzekładMałgorzata Semil
2017.02.11 01:42:55
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor