Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

GŁUPI JAKUB

 • Spektakl telewizyjny
 • Rok produkcji:
  1988
 • Premiera:
  1988. 11. 21
 • Barwny, 104 min

Tadeusz Rittner tworzył swe dzieła zawsze w dwu wersjach językowych. Pierwszą na ogół była niemiecka. Później - często po kilku latach - siadał do wersji polskiej. Opieszałość ta zrodziła propozycję, by tłumaczeniem jego sztuk zajął się Włodzimierz Perzyński - znakomity stylista, potrafiący doskonale oddać warstwę literacką tekstu i z pewnością lepiej posługujący się językiem polskim niż sam autor. Rittner bowiem od dziewiątego roku życia mieszkał w Wiedniu. Mimo że uczył się polskiego w szkole (oczywiście na zajęciach nadobowiązkowych), po polsku mówił w domu i po polsku pisał, jego polski z czasem stawał się mniej poprawny. Pomysł z przekładami Perzyńskiego został jednak zaniechany. Specyfika sztuk Rittnera sprawiła, że nawet sam autor nigdy nie dokonywał wiernego tłumaczenia z języka niemieckiego. Często zmieniał imiona bohaterów, nazwy miejsc, rozwijał lub redukował poszczególne wątki i wbrew pozorom zabiegi te służyły zachowaniu wymowy wyrazu. "Postaci Rittnera skrywają zwykle więcej niż mówią" (Z. Raszewski: Sprawa Tadeusza Rittnera. w: T. Rittner: Dramaty. Warszawa, PIW 1966). Posiadają jak gdyby "drugie dno" psychiczne, wyrażane bardziej ich zachowaniem niż słowami. Głupi Jakub" miał trzy wersje. Pierwsza powstała w 1903 po polsku. Była to jednoaktówka pt. "Lipy pachną". Drugą wersję - niemiecką z 1909 - Rittner stworzył z myślą o teatrze Brahma w Berlinie. Trzecią, polską, napisał w 1910 r. W pierwszej wersji akcja utworu rozgrywa się w środowisku mieszczańskim, w dwóch pozostałych - na wsi. Wszystkie noszą piętno wspomnień z dzieciństwa. Postacie, które Rittner powołuje do życia, mają cechy członków jego najbliższej rodziny.
"Głupi Jakub" przyniósł autorowi duży sukces w Polsce (o wiele większy niż w Austrii). Publiczność doszukiwała się w nim związków z tradycyjną polską komedią szlachecką. Interpretację tę zawdzięczał Rittner najprawdopodobniej wychowanym na komediach Fredry aktorom, gdyż w samej sztuce trudno jest doszukać się jakiejkolwiek sarmackiej nuty, pomijając już drobny fakt, że o realiach szlacheckich dworków miał autor niewielkie pojęcie. Większość jego sztuk rozgrywa się w sferach drobnomieszczańskich i to w dodatku mających raczej charakter niemiecki. Niemniej potrafił Rittner ująć, dość już wówczas wymagającą, polską publiczność "aurą poetyckości i nie dopowiedzianego symbolizmu". Współcześnie uważany jest za pierwszego pisarza, "który w Polsce próbował szczepić poetycki repertuar mieszczański". [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
GŁUPI JAKUB
AutorTadeusz Rittner

Patrz także:
schowaj

 • 1963
  Spektakl telewizyjny / Tadeusz Rittner / Ireneusz Kanicki
 • 1972
  Spektakl telewizyjny / Tadeusz Rittner / Jan Świderski
2017.02.11 01:43:42
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency