Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

HISTORIA PORZUCONEJ LALKI

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1988
  • 61 min

Twórcą oryginalnego spektaklu jest Giorgio Strehler, włoski reżyser i aktor współzałożyciel Piccolo Teatro w Mediolanie, dyrektor Teatru Europy w Paryżu. Odwołuje się w tym dramacie do tradycji pochodzących z różnych kręgów kulturowych. Utwór nawiązuje zarówno do biblijnej przypowieści o wyroku Salomona, jak klasycznej sztuki teatru chińskiego, która stała się pierwowzorem "Kaukaskiego kredowego koła", do twórczości Bertolta Brechta i hiszpańskiego dramaturga Alfonso Sastre. Strehler, głoszący ideę "teatru dla ludzi", przedstawił w sposób prosty i przemawiający do wyobraźni odwieczny dylemat moralny, tyczący wyższości prawa miłości nad wszelkimi innymi. Sprzedawczyni baloników aranżuje zabawę w teatr. Równocześnie rozgrywają się w nim dwie historie. Bogata dziewczynka wyrzuca lalkę, którą zaopiekuje się biedna rówieśniczka. O porzucone przez matkę dziecko zatroszczy się służąca Grusza.... W telewizyjnej inscenizacji "Historii porzuconej lalki" zwracają uwagę doborowa obsada i piękna muzyka. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
HISTORIA PORZUCONEJ LALKI
AutorGiorgio Strehler
PrzekładZbigniew Biegański
2020.06.22 00:14:08
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency