Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NAPOLEON V. S. O. P.

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1988
  • Premiera:
    1988. 04. 04
  • Barwny, 86 min

Współczesna komedia czeska. Autor, Jiźi Hubać, znany jest polskim telewidzom m.in. jako scenarzysta serialu "Karetka pogotowia". W sztuce o Napoleonie Hubać przywołuje fakty i wypowiedzi odnotowane przez świadków historii i kronikarzy. Autentyczna jest również sytuacja.
Po klęsce pod Waterloo mija właśnie trzeci rok zesłania cesarza na Wyspę św. Heleny. "Więzień Europy" żyje w zapomnieniu i poniżeniu. Często nie ma co jeść. Toczy beznadziejną walkę ze szczurami w komórce, na spacery chodzi pod strażą. Pewnego dnia odwiedza go Józefina, kucharka z paryskiego przytułku. Jest matką trzech synów, z których każdy - na cześć uwielbianego władcy - otrzymał jego imię. Kobieta potajemnie przypływa na wyspę, aby domagać się od cesarza odszkodowania za śmierć męża, który poległ pod Waterloo. Widzi, że najpotężniejszy władca Europy w nieszczęściu został sam. Dla Józefiny cesarz stanie się przede wszystkim krajanem z Ajaccio, któremu po prostu trzeba pomóc. Rezolutna kucharka uczy więc zdetronizowanego monarchę, jak bić się o swoje, walczyć o chleb, jak upominać się o względy należne nie cesarzowi, ale człowiekowi. Zmusza go, by stawił czoło gubernatorowi wyspy, by przestał rozpamiętywać minione lata świetności i chwały, a zaczął cieszyć się tym, co ma - zdrowiem, świeżym powietrzem, śpiewem ptaków dokoła. Uczy Napoleona śmiać się, żartować, być człowiekiem w każdym calu.
Komiczne sytuacje i komediowe postaci znalazły niezrównanych odtwórców, zwłaszcza w znakomitym duecie aktorskim: Anna Seniuk - Krzysztof Kowalewski. Pod warstwą humoru przewijają się też problemy bardziej serio. Co przeżywa człowiek, który utracił władzę. Jak odnosi się świat do kogoś, kto nagle stał się nikim. A przy okazji, amatorzy szlachetnych trunków dowiedzą się, skąd na butelkach koniaku wziął się napis "Napoleon V. S. O . P." [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
NAPOLEON V.S.O.P.
AutorJirí Hubac
PrzekładTeresa Bołtuć
2018.10.12 23:56:31
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych