Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

FANTOM

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2003
  • Premiera:
    2003. 11. 23
  • Barwny, 40 min

Ingmar Villqist to literacki pseudonim jednego z najbardziej wybijających się w ostatnich czasach polskich dramatopisarzy, Jarosława Świerszcza, o którego utwory zabiegają teatry w całej Polsce. Sztuki "Noc Helvera", "Beztlenowce", "51 minut" znane są już także miłośnikom Studia Teatralnego Dwójki. Z zawodu Villqist jest historykiem i kuratorem sztuki współczesnej, przez wiele lat pełnił funkcję wicedyrektora warszawskiej galerii Zachęta, sprawdził się jako wykładowca ASP w stolicy. Jego wielka przygoda z teatrem rozpoczęła się w 1998 r. od przedstawienia z udziałem dwojga młodych aktorów "Oskar i Ruth", które odniosło duży sukces, zostało obsypane nagrodami. Sztuki Villqista dowodzą psychologicznej przenikliwości autora oraz znajomości natury ludzkiej. Jego bohaterowie są pełni rozmaitych obsesji, stanów lękowych, cierpień, traumatycznych przeżyć. To ludzie, którzy znaleźli się na zakręcie drogi życiowej, nie potrafią sobie poradzić z problemami, przytłaczającą ich okrutną rzeczywistością. Choć wyraźnie pragną bliskości drugiej osoby i zrozumienia, to jednocześnie dręczą się nawzajem, zadają sobie ból psychiczny, czasem fizyczny. Autor głęboko wnika w bardzo intymne sfery życia swych bohaterów, popadających w depresję, zrezygnowanych, wątpiących, zagubionych. Ponawia zawsze aktualne pytania o granice ludzkiej normalności, o konsekwencje powikłanych ludzkich losów.
Utrzymany w mrocznym klimacie "Fantom" pochodzi z cyklu jednoaktówek, noszącego tytuł jednej ze sztuk "Beztlenowce". Akcja rozgrywa się w nadmorskim miasteczku Ellmit, gdzie w domku na plaży zaszyła się para małżeńska. Są bezdzietni, a długie oczekiwanie na narodziny potomka staje się ich obsesją. Ona popada niemal w stan obłędu, zdominowany beznadziejną sytuacją mąż poddaje się biernie woli żony. Znosi jej humory, agresję, nie protestuje, widząc, że zadawanie bólu sprawia jej satysfakcję, przynosi ulgę. Pozwala, by zachowywała się tak, jakby już mieli dziecko. Z udawaną uwagą ogląda nowe ubranka dla malucha, skwapliwie zapewnia, że zamówił opiekunkę do dziecka, stateczną i odpowiedzialną emerytkę, kiedy oni wybierają się do kina na wieczorny seans. Wszystko w ich związku kręci się wokół nieistniejącego niemowlęcia, to ono jest najważniejszą osobą w rodzinie, wyznacza rytm i sens życia małżonków.
Do domku w nadmorskim kąpielisku przyjeżdża przyjaciel rodziny psychiatra. Towarzyszy mu kolejna narzeczona, która jest w jeszcze niewidocznej ciąży. Z racji swego zawodu przyjaciel ma pomóc pani domu powrócić do normalnego życia, wyrwać ją ze stanu apatii. Ale obecność gości pogłębia tylko wiszący w powietrzu rodzinny dramat, zagęszcza niezdrową atmosferę. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
FANTOM
Dramat
AutorIngmar Villqist
2017.02.11 01:43:55
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor