Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DZIADEK DO ORZECHÓW

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1994
  • Premiera:
    1995. 02. 26
  • Barwny, 36 min

Telewizyjna wersja przedstawienia Teatru Papierowego. Theater fur Mich, założony w 1989 r. w Dusseldorfie, ma swoją siedzibę w tamtejszym Muzeum Teatralnym. Zbigniew Mich przygotował dla tej sceny wiele interesujących premier ("Nacht und Raume" według Becketta, "Kuszenie świętego Antoniego" według Flauberta, "Apollo i Hiacynt" do muzyki Mozarta, baśń muzyczną Sergiusza Prokofiewa "Piotruś i wilk" i in.). W swojej twórczości artysta nawiązuje do cenionej zwłaszcza w okresie biedermeieru formy teatralnej, która była zarazem popularną w XIX wieku rozrywką domową.
"Dziadek do orzechów" to interesująca wersja przedstawienia teatralnego, wzbogacona dzięki technice komputerowej i dynamicznemu sposobowi filmowania. W spektaklu, który zadziwia urodą plastyczną, głównymi środkami wyrazu są muzyka i ruch - rodzaj mechanicznego tańca papierowych figur. Muzyczna baśń Piotra Czajkowskiego jest osnuta wokół "Historii o dziadku do orzechów" niemieckiego pisarza romantycznego, kompozytora i rysownika Ernsta Theodora Amadeusa Hoffmanna. Z muzyki baletowej kompozytor uczynił równoprawny składnik fabuły, dzięki czemu przedstawienie obywa się bez słów - obraz i muzyka wymownie oddają treść bajki.
W wigilijny wieczór dzieci otrzymują podarki. Franc dostaje konia na biegunach, a Marie dziadka do orzechów, który wyglądem przypomina cynowego żołnierzyka. Pod wpływem czarów salon zamienia się w pokój pełen zabawek. Nagle z piwnicy wynurzają się Myszy i atakują cynowych żołnierzy. Baśniowy Dziadek do Orzechów pokonuje Mysiego Króla. Bohater przemienia się w pięknego Księcia i zaprasza Marie w podróż do Krainy Lalek, gdzie Wróżka dokonuje ceremonii zaślubin. Tak kończy się romantyczny sen - dziewczynka budzi się obok swojego świątecznego prezentu, zwykłego dziadka do orzechów. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
DZIADEK DO ORZECHÓW
AutorPiotr Czajkowski
2017.02.11 01:44:07
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman