Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

CICHO

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2003
  • Premiera:
    2004. 02. 22
  • Barwny, 60 min

Mariusz Bieliński (rocznik 1968), autor opowiadań, scenarzysta, ukończył Studio Wokalno-Aktorskie w Gdyni. Rozpoczął następnie studia reżyserskie w warszawskiej Akademii Teatralnej. W 2002 r. jego sztuka "Cicho" otrzymała wyróżnienie I stopnia w Konkursie Dramaturgicznym, ogłoszonym przez Teatr Polski we Wrocławiu i miesięcznik "Dialog". W styczniu tego roku Jury II Konkursu na Napisanie Sztuki Współczesnej, ogłoszonego również przez wrocławski Teatr Polski i redakcję "Dialogu", przyznało wyróżnienie II stopnia Mariuszowi Bielińskiemu za "Między". Premiera "Cicho" odbyła się 28 marca 2003 r. w Teatrze Polskim. To kameralna, pełna skupienia i spokoju opowieść o budowaniu wartości i relacjach rodzinnych, o nieuchronnym przemijaniu, o śmierci. Zwraca uwagę ascetyczna, oszczędna scenografia, pozbawiona wizualnych atrakcji, za to wzmacniająca ciekawy dialog. Widz ogląda na ekranie jakby stare pożółkłe fotografie przedstawiające sceny z życia rodzinnego. Bohater siedzi na ławce kolejno ze wszystkimi członkami rodziny, prowadzi rozmowy o wszystkim, co dotyczy jego i jego bliskich. Zmieniają się nastroje, klimaty.
Autor "Cicho" czerpał inspirację do swojej sztuki z życia, z przeżyć, jakich prawdopodobnie doznajemy my wszyscy, tracąc kogoś bliskiego. Przedstawił pogmatwane sytuacje życiowe, zakręty ludzkiego losu, wprowadził chwilę zadumy i refleksji nad tym, co było i co będzie. Jego bohater, Marek, to współczesny trzydziestolatek, należy do kategorii ludzi niezdecydowanych, zagubionych w życiu, nie mogących znaleźć swego miejsca na ziemi. Jest młodym, wrażliwym człowiekiem, ukończył reżyserię. Nie ma sprecyzowanych planów na przyszłość, nie ma marzeń, nawet nie umie walczyć o miłość. Pokończył dobre szkoły, ale wciąż nigdzie nie pracuje na stałe, jakby nie zależało mu na sukcesie, karierze zawodowej. "...nie potrafię żyć, nie umiem. Nie wiem, czego się trzymać. Tu do was wrócić nie mogę - bo nie chcę, a tam - nie potrafię. Nie umiem" - ze skargą w głosie wyznaje matce.
Marek przyjeżdża na pogrzeb babci. Powrót do rodzinnego miasteczka, gdzie się urodził i dorastał, wywołuje falę wspomnień. Mężczyzna sięga pamięcią do minionych dni, do opowieści babci, która dużo mówiła o swojej młodości, czasach przedwojennych. Ile z tego zostało, czy to, co się robi, ma jakiś sens w życiu? Wszystko ma swój kres, wszystko przemija, każdy musi umrzeć. Takie wątpliwości dręczą bohatera. Jak było kiedyś? "Tylko babcia wie, jak było naprawdę". Ale jej już zabrakło. Ze strzępów pamięci wyłaniają się wspomnienia, dramat życia. Marek, jak dawniej, zasiądzie na ławeczce z babcią, by pogwarzyć, zastanowić się nad sensem istnienia. W tle przesuwają się obrazy - rozkwitłe drzewa wiśni, wprowadzające nastrój radości, błogości, spokoju. Ale nie wszystkie obrazy w życiu są równie optymistyczne i piękne. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
CICHO
AutorMariusz Bieliński
2024.03.01 00:44:28
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.