Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NIEBO ZŁOTE CI OTWORZĘ

  • Widowisko telewizyjne
  • Rok produkcji:
    1999
  • Premiera:
    1999. 08. 02
  • Barwny, 28 min

Poezja K.K.Baczyńskiego jest w powszechnej świadomości przede wszystkim symbolem i śladem"czasu zagłady". Okupacyjną noc opisaną w jego wierzsach rozświetla - niejko na przekór- miłość. Jego erotyki skierowna najpier do narzeczonej, a potem do zony Barbary są czymś wyjątkowym w polskiej literaturze. Powstawały obok wierszy zaplątanych w wojnę i historię, stając się dopełnieniem tragicznego losu człowieka sakazanego na śierc. Kohaterami spektaklu sa kobieta i mężczyzna, Ona i On. Mężczyzna nie zyje, odszedł,został zabity, ale w jej sercu i wspomnieniach jest stale obecny. Jest niczym duch, sen, mara. Towarzyszy jej raz po raz, pojawiając się za szybą, w oknie, na pustej ulicy - bohater sennego marzenia widzianego na jawie... Przychodzi do niej, aby snuć poetycki dialog, drażnić i pieścić słowami, które są echem prowadzonych kiedyś w rzeczywistości rozmów. Pomiędzy kobietą, a mężczyzną toczy się rozmowa - miłosny dialog na tle wojny. Miłość, ciało, zmysły, pożądanie, zestawione są z umieraniem, pożogą, wojskiem, wybuchami, strzelaniną. Śmierć nadaje miłości najwyższą wartość.
K. K. Baczyński poległ w czwartym dniu Powstania Warszawskiego. Został trafiony w głowę, gdy nieostrożnie wychylił się na linię strzału z okna narożnego pokoju na pierwszym piętrze pałacu Blanka, gdzie wraz z innymi pełnił służbę obserwacyjna. Zginął 4 sierpnia 1944r., około godziny 16.00...Ubrany był w bryczesy i szarą marynarkę. Miał dwadzieścia trzy lata.
Wykorzystano wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego:"Elegia I", (***) "Niebo złote ci otworzę...","Rozstanie", "Promienie", "Inny erotyk", "Żal", (***) "Więc nie poszukasz mnie...", (***) "Spójrz!...", (***) "Tych miłości, które z nami...", "O mój ty smutku cichy" i nagranie z 1967 roku "Wiersze Baczyńskiego" w wykonaniu Ewy Demarczyk.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
Wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
AutorKrzysztof Kamil Baczyński

Varia
pokaż

2017.02.11 01:46:13
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman