Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KSIĄŻĘ NOCY

 • Spektakl telewizyjny
 • Rok produkcji:
  2004
 • Premiera:
  2004. 09. 27
 • Barwny, 60 min

Świat marginesu: lumpów, paserów, prostytutek i doliniarzy żyjących na obrzeżu spraw i reguł normalnego społeczeństwa od zawsze pociągał Marka Nowakowskiego jako tworzywo literackie. Zaintrygowany jego barwnością, żywotnością, bezwzględnością, ale i rygorystycznym przestrzeganiem własnego kodeksu, niezależnością i wewnętrzną solidarnością, pisarz uczynił to środowisko zbiorowym bohaterem swoich pierwszych tomów opowiadań: "Ten stary złodziej" i "Benek kwiaciarz". W kolejnych tomach nie odchodził od tej tematyki, poszerzając jedynie krąg dotychczasowych bohaterów o przeciętnych, zwyczajnych ludzi. Wplatał w to wątek autotematyczny, świadczący o tym, że postrzegał samego siebie jako znajdującego się w pół drogi między marginesem i "elitarnym" światem literatury.
Taką właśnie rolę "pomiędzy" wyznacza w "Księciu Nocy" swemu alter ego, Krzysztofowi, nastolatkowi z porządnej rodziny, który w dźwigającej się dopiero z wojennych ruin Warszawie próbuje, podobnie jak jego koledzy, znaleźć swoje miejsce, nauczyć się żyć. W domu ojciec Krzysztofa, dawny piłsudczyk, uczestnik wojny 1920 r., uczciwy i naiwny ideowiec, nie pojmuje, dlaczego przynależność do partii jest warunkiem koniecznym do tego, by mógł pełnić funkcję kierownika szkoły. Wystraszona matka przekonuje go, by nie próbował tego zrozumieć, ale podporządkował się wymogom, bo inaczej ściągnie kłopot na całą rodzinę.
Jakże inaczej, w oczach Krzysztofa, podchodzi do życia poznany przypadkowo Książę Nocy - król stołecznego półświatka, alfons-sybaryta, cynik i lekkoduch, który staje się przewodnikiem i mistrzem naiwnego młodzika. Zafascynowany nim samym i podskórnym życiem miasta, chłopak odwiedza z Księciem paserskie meliny, bary, fotoplastykony, mieszkania dziwek. Podpatruje go, stara się naśladować jego nonszalancki i kpiarski sposób bycia, bierze za dobrą monetę jego mistyfikacje, barwne, zmyślone opowieści. Zaraziwszy się wolnością Księcia, sam w końcu ucieka z domu, nocuje na dworcu, chłonie nowe wrażenia. Jeden z jego kolegów na krótko dołącza do "orszaku" podążającego za Księciem, ale szybko odkrywa, że ów "nauczyciel życia" to pozer, "picer", kłamca, który wstydzi się swojej matki, troszczącej się o podstarzałego synka, ale szybko mięknie wobec stanowczości kochanki- dziwki, bez skrupułów wciąga do "zawodu" młodą, delikatną dziewczynę, lecz nigdy nie zabierze chłopaków na obiecany wielki "skok". W końcu trafi do więzienia, by po paru latach wrócić stamtąd zgaszony, posiwiały. Ale przez ten czas Krzysiek stanie już na własnych nogach, a z młodzieńczych przygód, marzeń i fascynacji zrodzą się pierwsze próbki literackie. Po dawnym idolu pozostanie jednak żywe wspomnienie. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
KSIĄŻĘ NOCY
AutorMarek Nowakowski

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

 • 2005
  Sopot (Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry")-Nagroda za scenografię
2017.02.11 01:47:46
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski