Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WSPÓLNICZKA

 • Spektakl telewizyjny
 • Rok produkcji:
  1973
 • Premiera:
  1973. 12. 27
 • Gatunek:
  Teatr Sensacji "Kobra"
 • Czarno-biały, 64 min

Jeden z klasycznych spektakli "Kobry" w reżyserii Janusza Majewskiego, z świetną rola Romana Wilhelmiego. "Co to znaczy dobry majster! Kto jak kto, ale właśnie Janusz Majewski doskonale czuje i rozumie prawa gatunku, wyśmienicie porusza się po rejonach, które oscylują w kierunku tzw. czarnego humoru" - zachwycali się recenzenci po premierze spektaklu w 1973 roku. Współczesna sztuka francuska z serii tzw. czarnych komedii kryminalnych zapewniała dobrą zabawę, i to z dreszczykiem, ale też domieszką spraw bardziej serio. Rzecz dotyczy pewnego morderstwa, o którym widzowie są poinformowani już na początku sztuki. W wyjaśnienie zagmatwanej sytuacji jest zaangażowanych kilka osób. Bohaterem sztuki jest pisarz, który wraz ze wspólniczką uśmierca swoją żonę. Aby zapewnić sobie alibi na czas morderstwa, zaprasza na towarzyskie spotkanie dawno niewidzianą przyjaciółkę - niegdyś kochankę - i jej męża. Niestety na spotkanie zjawia się tylko ona. Mężczyzna okazuje coraz większe zdenerwowanie opóźniającym się powrotem żony. Przyjaciółka natomiast wydaje się być zainteresowana odnowieniem ich związku. Całą sytuację przerywa przybycie inspektora policji z wiadomością, że znaleziono auto żony pisarza ze zwęglonymi zwłokami w środku. Następnego dnia uradowany z pomyślnie rozwijającej się sytuacji mężczyzna zostaje zaskoczony powrotem wspólniczki, która w tym momencie powinna czekać na niego w Brazylii. Kobieta jednak nie została wpuszczona do tego kraju z błahego powodu niedopełnienia pewnych formalności. Jej obecność w domu pisarza może zniweczyć jego plany przejęcia majątku żony. Cała sytuacja komplikuje się dodatkowo, gdy mężczyzna zaczyna być nękany wścibstwem inspektora, zalotami dawnej przyjaciółki oraz zazdrością jej męża. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
WSPÓLNICZKA
AutorJacques Remy
AutorLouis C. Thomas
PrzekładJolanta Sell
2021.02.07 00:08:10
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego