Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

STARY DOM

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1981
  • Premiera:
    1981. 11. 16
  • Barwny, 87 min

Prapremiera sztuki Aleksieja Kazancewa odbyła się w 1978 roku w moskiewskim Teatrze Nowe Studio. Repertuar tego teatru stanowiły wówczas dzieła młodych pisarzy. Kazancew napisał także i inne dramaty, "Stary dom" zdobył jednak największy rozgłos.
"Stary dom" to dramat o ludziach i dramat o domu. Niegdyś, dawno, dawno temu, była to kamienica, "w której bywał Lew Tołstoj". Jednak czasy świetności budynku to już historia. Teraz jest to rozsypująca się ruina przeznaczona do rozbiórki. Ruinę tę zamieszkują od lat ci sami ludzie - tak samo "schyłkowi", jak ich kamienica. Nie są to żadne "kuriosa", ale zwykli biedni ludzie. Rozpadającemu się domowi towarzyszy rozpad wewnętrzny zamieszkującego go środowiska. Rodziny się rozsypują, małżeństwa rozchodzą, plany życiowe jednostek, o ile w ogóle bywają urzeczywistniane, to kosztem marzeń o zwykłym, ludzkim szczęściu. Nałóg powoduje, że ojciec niszczy własnego syna, zmuszając dziecko do picia alkoholu. Inny ojciec, nienawidząc i zaniedbując umysłowo chorą żonę, te same uczucia przenosi z czasem i na córkę, także dotkniętą zaburzeniami psychicznymi. Wścibstwo i brutalność dorosłych niweczy uczucie dwojga kochających się nastolatków. Te wyniesione z młodości urazy nie pozwolą im być szczęśliwymi nawet kiedy jako ludzie dojrzali osiągną sukcesy zawodowe.
Powszednie życie domu toczy się więc wśród awantur, bójek, plotek i zniewolenia słabszych. Wyjścia z tego ślepego zaułka, niestety, nie widać. Jest za to atmosfera rozpaczliwego życia ludzi, którzy chcą po prostu przeżyć. I "stary dom" pozwala im przeżyć, ale w zamian zabija indywidualność w ludziach, odbiera im radość, godność, a nawet prawo do miłości. W telewizyjnej inscenizacji sztuki z 1981 roku zadebiutowali Daria Trafankowska i Piotr Machalica. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
STARY DOM
AutorAleksiej Kazancew
PrzekładAlina Lenczewska
2018.02.17 23:40:05
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman