Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

INTRYGA I MIŁOŚĆ

 • Spektakl telewizyjny
 • Rok produkcji:
  2004
 • Premiera:
  2004. 11. 29
 • Barwny, 80 min

On jest synem prezydenta, ona córką kapelmistrza. On jest arystokratą, ona prostą mieszczką. Są w sobie zakochani. To się nie może dobrze skończyć...
Młody major Ferdynand fatalnie ulokował swoje uczucia. Zakochał się w córce muzyka, Luizie Miller. Młodzi pragną się pobrać. Ojciec Ferdynanda, cyniczny i bezwzględny von Walter, ma wobec syna inne plany. Major ma poślubić książęcą metresę, lady Milford, co zapewni prezydentowi większy wpływ na panującego księcia. Chociaż lady Milford okazuje się być dobrą kobietą, w której lata życia na dworze wśród fałszu i obłudy nie zniszczyły poczucia przyzwoitości, major odrzuca ją. Postanawia za wszelką cenę doprowadzić do swojego małżeństwa z Luizą, choćby było to jawnym wystąpieniem przeciw woli ojca. Ferdynand grozi też rodzicowi, że w razie kolejnych prób zmuszenia go do mariażu z metresą wyjawi krwawą tajemnicę okoliczności, w jakich prezydent objął swoją władzę. Młodzi rozważają pomysł ucieczki z kraju, ale Luiza boi się tak radykalnego kroku.
Skrycie kochający córkę muzyka dworak Wurm podsuwa von Walterowi pomysł intrygi, mającej zmusić nieposłusznego syna do poślubienia lady Milford. Mężczyźni chcą skompromitować Luizę w oczach Ferdynanda. Gdy na rozkaz prezydenta Miller zostaje uwięziony, kochająca córka jest gotowa zrobić wszystko, aby uratować ojca. Podstępny Wurm dyktuje Luizie liścik miłosny zaadresowany do pewnego oficera, który następnie podrzuca Ferdynandowi, oraz wymusza na bezradnej dziewczynie milczenie. Major daje wiarę pomówieniom. Oszalały z bólu i rozpaczy zjawia się w domu Millerówny...
Dramat "Intryga i Miłość" (Kabale und Liebe) pióra Friedricha Schillera, niemieckiego poety, dramatopisarza i teoretyka teatru, powstał w 1784 roku. W zaledwie trzy lata po debiutanckich "Zbójcach" tego najwybitniejszego, obok Johanna Wolfganga Goethego, przedstawiciela okresu "burzy i naporu" - nurtu zapowiadajcego romantyczny przełom w literaturach innych krajów Europy. Młody, bo dwudziestoczteroletni twórca ukazał w "Intrydze i miłości" najgłębsze konflikty trawiące niemieckie społeczeństwo końca XVIII wieku. Panującą na dworach obłudę, bezwzględne intrygi i zepsucie arystokracji przeciwstawia zgodnemu z naturą żywotowi warstw mieszczańskich. Czy miłość zdoła pokonać uprzedzenia i stanowe bariery? [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
INTRYGA I MIŁOŚĆ
Dramat
AutorFriedrich Schiller
PrzekładMonika Muskała

Nagrody
schowaj

 • 2005
  Sopot (Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry")-Nagroda za zdjęcia

Patrz także:
schowaj

2023.01.18 00:28:32
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.