Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PREZENT

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2004
  • Premiera:
    2005. 03. 13
  • Barwny, 74 min

    Lokacje: Częstochowa.

Ten dzień zaczął się fatalnie. Z okna wysokiego bloku wyskoczyła zalegająca od dawna ze spłatą czynszu nauczycielka. Przed dokonaniem desperackiego czynu próbowała skontaktować się z władzami spółdzielni mieszkaniowej, niestety, nieobecnymi w firmie o tak wczesnej porze. Pani prezes dla przyjaciół Kamila żegnała się właśnie ze swą przyjaciółką i zarazem sekretarką, Sandrą. Zawiadomiona telefonicznie o przykrym wydarzeniu, szybko wsiadła do samochodu. Gdy dotarła do pracy, wyjątkowo niesympatyczna biuralistka Marysia już czekała z kolejną, równie niemiłą sprawą.
Dotyczyła dawno uchwalonej przez władze spółdzielni, lecz jeszcze niesfinalizowanej likwidacji osiedlowej biblioteki i, w konsekwencji, wymówienia pracy bibliotekarce. Należało tylko złożyć podpis na dokumencie. Pani prezes stara się choćby na krótko odwlec tę nieuniknioną chwilę. Nie poczuwa się do szczególnych zobowiązań względem pani Marty. Kłopot w tym, że bibliotekarka ma na utrzymaniu nie tylko siebie, ale też ułomną od urodzenia, młodszą siostrę Irenkę. Bez pracy nie utrzyma lokalu. A wtedy, kto wie, może weźmie przykład z nauczycielki i zrobi podobne głupstwo? Na domiar złego razem z kaleką?
Kamila nie jest potworem. Przeciwnie, to inteligentna, wrażliwa, nieufna wobec mężczyzn, bo pewnie skrzywdzona przez nich, kobieta. Ciężką pracą zdobyła pozycję zawodową i nie chce jej utracić. Także biuralistce Marysi z wyjątkiem lotności niczego nie brakuje. Dziewczyna dopiero zaczyna karierę. Śle aplikacje, wkuwa angielskie słówka. Marzy o zmianie pracy, awansie, wyjeździe do większego miasta.
Artystka Agnieszka, koleżanka Kamili z dawnych lat, ma skromniejsze marzenia. Chciałaby znaleźć jakąkolwiek pracę, choćby nie zaspokajała aspiracji i nie wymagała wysokich kwalifikacji. Jeśli szybko czegoś nie znajdzie, będzie musiała wrócić do rodzinnego domu...
Kamila, Agnieszka, Marysia, Marta, Sandra, Irena, pani Pietrasikowa... To kobiety samotne z niefortunnego zrządzenia losu, z konieczności, bądź z wyboru. Ciężko walczą o byt, potykają się, upadają lub przeciwnie pną się w górę. Jakim kosztem, za jaką cenę? Wysoką, bo rzeczywistość kreowana przez Łukasza Wylężałka, twórcę Balangi i Darmozjada polskiego, autora filmów krótkometrażowych i spektakli teatralnych, nie jest przyjazna dla większości bohaterów. To świat wypełniony agresją i zakłamaniem, bezlitosny dla słabszych, wrażliwszych i uczciwszych. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
PREZENT
AutorŁukasz Wylężałek
2019.10.24 00:14:54
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor