Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PAMIĘTAM...

  • Widowisko telewizyjne
  • Rok produkcji:
    1995
  • Barwny, 24 min

Wybrane wiersze Ewy Lipskiej tworzą fabularyzowaną historię, której bohaterkami są: Ona - kobieta, poetka, Pamięć - wspomnienie idealnego domu i Śmierć - najmilsza towarzyszka życia, które "nie kończy się nigdy, bo kończy zawsze". Ona jest kobietą, poetką, istnieniem rozdartym pomiędzy nieidealną teraźniejszością, a nieidealną przeszłością. Dla każdego człowieka najprostrzym symbolem bezpieczeństwa jest, powinien być rodzinny dom, gniazdo,gdzie w cieple uczuć wzrastamy i uczymy się reguł życia. Nawet jeżeli ów dom nie jest rajem, to pamięć o nim przechowujemy otuloną w tkliwość, sympatię, jasną tęsknotę. Dom rodzinny, który Ona pamięta i w który razem z Nią wchodzimy z pierwszym tekstem jest orzeźwiający jak ozon i bolesny jak męka pańska /passiflora/. Krajobraz tego domu jest światem ucieczki od nieidealnej teraźniejszości, jest ratunkiem niczym dobre wspomnienie podczas chwil grozy. Wpisane weń są: Ona, Pamięć i Śmierć.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
Wiersze Ewy Lipskiej
AutorEwa Lipska
2017.04.09 00:59:41
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman