Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PENSJONAT "PARYŻ"

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1988
  • Premiera:
    1989. 02. 23
  • Barwny, 45 min

Adaptacja opowiadania Adolfa Rudnickiego. Kameralny dramat, przeniesienie z poznańskiego Teatru Nowego.
Kalman - urzędnik z dużego miasta - każdego roku późną jesienią przyjeżdża do pensjonatu "Paryż". Wszystkie letnie miesiące spędza za biurkiem, by przyjechać tu właśnie jesienią. Przed laty o tej porze spotkał tu Beatę, swoją wielką miłość.
Pani Tola, właścicielka pensjonatu, podziwia Kalmana, być może nawet się w nim kocha, ale jednocześnie jest dla niego okrutna. Nie może darować przybyszowi jego ślepej miłości i wierności wobec narzeczonej, która na to nie zasługuje.
Kalman nie słucha, dla niego Beata była "perłą", cudem w jego urzędniczym życiu i pozostaje jej wierny. Wraca do "Paryża" co roku i w miejscu, gdzie mu się ten cud objawił, wrzuca bukiet kwiatów w nurt rzeki.
Mieszkankom pensjonatu Kalman jest potrzebny do życia tak samo jak jemu wyidealizowany obraz Beaty. Przy nim Tola i Lala zakwitają i odzyskują energię i chęć do życia. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
NARZECZONY BEATY
Opowiadanie
AutorAdolf Rudnicki

Patrz także:
schowaj

2019.07.20 00:11:23
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego