Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ŚNIADANIE U DESDEMONY

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1974
  • Premiera:
    1975. 01. 06
  • Barwny, 67 min

Spektakl na podstawie dramatu Janusza Krasińskiego – ilustracja zjawiska, które krytycy nazwali „syndromem Krasińskiego”. W utworach pisarza, który sam przeżył za kratami dziesięć lat (1947-56), najczęściej pojawia się niesprawiedliwie osądzony bohater. W „Śniadaniu u Desdemony” takim bohaterem jest Tadeusz, który wraca do domu po niesłusznie spędzonych w więzieniu latach. Zastaje w mieszkaniu oprócz żony wyraźnie zadomowionego Adama – przyjaciela sprzed lat. Budzi to jego, początkowo skrywane, później zupełnie otwarcie wyrażane wątpliwości co do charakteru znajomości Hanki – jego żony i Adama. Na tym tle dochodzi do otwartego konfliktu między mężczyznami, którego mimowolnym świadkiem jest Szymon, młody przyjaciel Tadeusza z więzienia. Będąc u progu męskiego życia znalazł się za murem więziennym. Obaj byli więźniowie muszą na nowo nauczyć się żyć na wolności. Tadeusz z trudem przełamuje swoje fobie, które rozwinęły się przez lata odosobnienia a dotyczyły wierności Hanki. Przeżywa on jeszcze dodatkowo kwestię swego niesprawiedliwego wyroku sądowego, który zniszczył jego szczęśliwe życie u boku żony i dzieci. Z trudem dociera do niego, że Adam, choć skrycie kochający Hankę, był jej i jego jedynym przyjacielem. Dzięki niemu dzieci Tadeusza dorastały bez poczucia wstydu za uwięzionego ojca. Był jedyną podporą moralną i materialną Hanki. Szymon, dla którego Tadeusz miał być oparciem na wolności – widząc, że jego przyjaciel sam musi się uporać ze swymi problemami odchodzi. Adam, który żyje samotnie, a który po powrocie Tadeusza stracił „przyszywaną” rodzinę, oferuje mu pomoc.(tvp)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
ŚNIADANIE U DESDEMONY
AutorJanusz Krasiński

Patrz także:
schowaj

2020.05.04 00:11:45
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego