Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

OSKAR

 • Spektakl telewizyjny
 • Rok produkcji:
  2005
 • Premiera:
  2005. 11. 02
 • Barwny, 50 min

Wydana także w Polsce niewielka książeczka Erica-Emmanuela Schmitta "Oskar i pani Róża", uznana za wydarzenie literackie na miarę "Małego księcia", szybko stała się europejskim bestsellerem. Jej autor, urodzony w 1960 r. francuski filozof, dramaturg, powieściopisarz i eseista, jest laureatem wielu nagród za twórczość literacką.
Opowieść Schmitta - zbiór listów pisanych do Pana Boga przez umierającego na białaczkę 10-letniego chłopca - to piękny traktat o wartości życia, o miłości i śmierci, zgodzie na to, co nieuniknione. Wbrew okolicznościom, w jakich powstają listy, nie jest to jednak traktat przygnębiający. Niesie nadzieję, pokazując, jak w obliczu tragedii pokonywać strach, odnajdywać wiarę, nie poddawać się.
Książeczka francuskiego autora doczekała się już w Polsce kilku adaptacji teatralnych, wystawiano ją na deskach szczecińskiego Teatru Współczesnego oraz w katowickim Teatrze Śląskim. Telewizyjną wersję przygotował Marek Piwowski, który stworzył piękny i mądry spektakl dla dorosłych i dla dzieci. Do tytułowej roli Oskara zaangażował rewelacyjnego Maćka Matulkę.

10-letni Oskar umiera w szpitalu na białaczkę. Po nieudanej operacji dla chłopca nie ma już żadnych szans i Oskar domyśla się tego z zachowania lekarzy. W swojej niedoli ma jednak szczęście trafić na panią Różę, wolontariuszkę odwiedzającą w szpitalu małych pacjentów. Pełnej ciepła i serdeczności kobiecie udaje się znaleźć porozumienie z chłopcem, zdobyć jego zaufanie, co nie udawało się do tej pory rodzicom i personelowi medycznemu.
Jest druga połowa grudnia, zbliżają się święta. Oskarowi zostało tylko 12 dni życia - za mało, by jeszcze nie bać się śmierci, za dużo, by już ją zaakceptować. Pani Róża, która przedstawia się Oskarowi jako była zapaśniczka, słynna "Dusicielka z Nicei", triumfatorka 102 walk, radzi mu, by w takiej sytuacji napisał list do Pana Boga. Początkowo chłopiec podchodzi do tego nieufnie: już raz nabrał się na Świętego Mikołaja. W dodatku nie lubi pisać listów. Pani Róża zapewnia, że może je wypowiadać, a raz dziennie przedstawić Bogu jakieś swoje życzenie, choć dotyczące tylko spraw duchowych. A przede wszystkim proponuje, żeby każdy dzień, jaki mu jeszcze pozostał, traktował jak kolejnych 10 lat swego życia. Dzięki temu Oskar poznaje smak miłości, gdy jego wybranką zostaje jedna z pacjentek szpitala - dziewczynka zwana przez inne dzieci Niebieską. Przeżywa "małżeństwo" i "rozstanie" z ukochaną, kiedy Niebieska opuszcza szpital, "adoptuje" Różę, doświadczając w ten sposób ojcostwa. W ciągu tych kilkunastu dni "dożywa" sędziwego wieku. Umiera wyczerpany, ale spełniony, doświadczony. A co najważniejsze, pogodzony z najbliższymi i swoim losem. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
OSKAR I PANI RÓŻA
Powieść
AutorEric-Emmanuel Schmitt
PrzekładBarbara Grzegorzewska

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

 • 2005
  Nagroda "Totus"
  w dziedzinie propagowania kultury chrześcijańskiej za "wyrażone w spektaklu świadectwo ludzkiej dobroci i chrześcijańskiej nadziei"
 • 2005
  Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda Biskupa Metropolity Gdańskiego i Związku Polskich Kawalerów Maltańskich
 • 2006
  Sopot (Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry")-Nagroda pozaregulaminowa
  za "przejmującą rozmowę o życiu i śmierci"
 • 2006
  Nagroda Stowarzyszenia Korespondentów Zagranicznych w Polsce
  za wartości moralne zawarte w spektaklu
2017.05.17 00:45:59
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego