Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ŻYWOT JÓZEFA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2005
  • Premiera:
    2005. 12. 19
  • Barwny, 90 min

"Żywot Józefa z rodu żydowskiego syna Jakubowego, człeka onego. Był on zaprzedan od własnej braciej, a dalej co? - obaczysz, jeżeli słuchać raczysz..."
Z owym raczeniem bywa różnie. Ojców należy szanować, poważać, kochać, a nawet, zgodnie z przykazaniem, czcić. Ale żeby zaraz słuchać? Wielu telewidzów pamięta jeszcze męczarnie przy obowiązkowej lekturze fragmentów dzieł jednego z ojców polskiej literatury, Mikołaja Reja z Nagłowic. Tych pamiętliwych, często uprzedzonych do staropolszczyzny odbiorców, wypada uspokoić. O ile "przerabiana" w szkole "Krótka rozprawa między trzema osobami, panem, wójtem, a plebanem" może dziś inspirować tylko pilnych obserwatorów sceny politycznej, to ukazane w "Żywocie" dzieje cnotliwego młodzieńca uwodzonego przez występną femme fatale zainteresują z pewnością szersze grono widzów.
Przypomnijmy. Bohater Księgi Genesis oraz Reja, ukochany syn Jakuba i Racheli, sprzedany został przez zazdrosnych starszych braci handlarzom niewolników. Trafił do Egiptu, do domu stolnika faraona, Putyfara. Tam wzbudził gorące żądze żony swego chlebodawcy, Zefiry. Cnotliwy młodzieniec odrzucił grzeszne zaloty i naraził się na gniew mściwej niewiasty, która oskarżyła bohatera o próbę uwiedzenia. Józef sczezłby pewnie w ciemnicy, gdyby nie miał talentu do interpretacji marzeń sennych. Wytłumaczywszy trafnie faraonowi sen o siedmiu krowach chudych i siedmiu tłustych, został królewskim dygnitarzem, pierwszym ministrem dworu. Ożenił się z kapłańską córką, spłodził z nią dwóch synów - założycieli sławnych izraelskich rodów, sprowadził nad Nil ojca, a następnie całe swe plemię. Wybaczył nawet złym braciom, choć nie dąsów, złośliwości i pogróżek... Dokonana przez Kazimierza Dejmka adaptacja wzbogaciła Rejowy utwór innymi tekstami, dzięki czemu inscenizacja moralitetu sprzed ponad czterech i pół stuleci brzmi nader współcześnie, przenikliwie i aktualnie, zmuszając odbiorcę do gorzkiej refleksji nad wiecznymi przywarami rodaków.[PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
ŻYWOT JÓZEFA
AutorMikołaj Rej
2023.01.18 00:32:08
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.