Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KOWAL, PIENIĄDZE I GWIAZDY

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1981
  • Premiera:
    1981. 12. 26
  • Barwny, 80 min

Kowal Luśnia jest już dojrzałym mężczyzną, ożenionym z o wiele młodszą kobietą. Do pełnego szczęścia wydaje się im brakować tylko dziecka. Jednak żona, pod nieobecność męża ulega urokowi wędrownego grajka, Jaśka. Jest zauroczona jego innością. Nieoczekiwanie mąż wraca wcześniej z miasta, przyprowadzając ze sobą gościa - kupca Kruka. Kobieta chowa kochanka na stryszku i pełni obowiązki gospodyni. Mężczyźni przed snem prowadzą rozmowę, w której rozważają prawdziwość powiedzenia łączącego los człowieka z układem gwiazd w dniu jego narodzin. Kupiec opowiada o swej córce, która uciekła z domu, aby tańczyć. Mówią o inności ludzi owładniętych sztuką. Gdy wreszcie wszyscy domownicy ułożyli się do snu, Jasiek ucieka ze strychu. Hałas, jaki przy tym zrobił, rozbudza kowala, który rozglądając się spostrzega, że kupiec zmarł we śnie.
Po latach do kuźni przybywa nieznajoma kobieta. Spotyka tam córkę kowala, Zosię, która uczy się w mieście w szkole muzycznej. Okazuje się, że matka dziewczyny zmarła przy jej porodzie, a kochający ojciec zgadza się na realizację wszystkich jej marzeń. W kuźni zjawia się także Jasiek, zniszczony już przez życie. Z rozmowy, jaką prowadzi z nieznajomą, okazuje się, że byli przed laty kochankami. Gdy przywołany Luśnia przychodzi do kuźni, kobieta wyjawia, że jest córką zmarłego tutaj kupca Kruka i przybyła zamówić specjalne ogrodzenie na grób ojca. Kowal wylewa wobec niej swoje żale. Otóż po śmierci kupca cała okolica oskarżyła go o przywłaszczenie sobie pieniędzy zmarłego, jakie musiał mieć przy sobie, idąc na targ. Odium złodzieja, jakie spadło na niego i pośrednio na jego córkę, bardzo mu ciążyło przez te lata. Córka Kruka nie wini go o nic i nie upomina się o żadne pieniądze. Jednak Jasiek, słysząc o niedoli córki Luśni, jest gotów wziąć na siebie winę za zniknięcie pieniędzy Kruka. Luśnia nabiera podejrzeń, że grajek musiał mieć romans z jego żoną i że córka, którą wydała na świat przed śmiercią, nie jest jego dzieckiem... [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
KOWAL, PIENIĄDZE I GWIAZDY
AutorJerzy Szaniawski

Patrz także:
schowaj

2018.10.16 23:58:12
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych