Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

LAS

 • Spektakl telewizyjny
 • Rok produkcji:
  1977
 • Premiera:
  1978. 03. 13
 • Barwny, 131 min

Raisa Pawłowna, właścicielka podupadającego majątku ziemskiego, zmuszona jest odsprzedać część lasu nowobogackiemu Wosmibratowowi. Niespodziewanie po długich latach nieobecności, przybywa do Raisy jej bratanek Giennadij Niesczastliwcew w towarzystwie Arkadijewa Sczastliwcewa. Giennadij podaje się za emerytowanego oficera. Ta wizyta staje na przeszkodzie planom Raisy - zdobycia młodego męża, gimnazjalisty Bułanowa. Zmusza swoją wychowanicę Aksinie do udawania oficjalnej narzeczonej Bułanowa. Aksinia zakochana jest w Piotrze, synu Wosmibratowa, ale brak posagu stoi na przeszkodzie ich małżeństwu. Wkrótce okazuje się, że Gienadij jest biednym, wędrownym aktorem. To sprawia, że Raisa może zrealizować swoje matrymonialne plany. Aksinię, którą uważa za rywalkę, wyrzuca ze swojego domu. Pod pretekstem spowodowania skandalu Niesczastliwcew wyciąga od ciotki pieniądze. Kiedy Raisa odmawia wypłacenia Aksini posagu, Giennadij wspaniałomyślnie ofiarowuje jej swoje pieniądze. Przed wyjazdem mówi słowami schillerowskiego monologu, że nazwa komediantów przystaje raczej do Raisy Pawłownej, jej amanta i bogatych sąsiadów. Wszyscy mają "serca jak kamień". Zaś rzekomi komedianci, to prawdziwi artyści - szlachetni, wolni i uczciwi ludzie. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
LAS
Dramat
AutorAleksander Ostrowski
PrzekładJerzy Jędrzejewicz

Varia
pokaż

Patrz także:
schowaj

 • 1971
  Spektakl telewizyjny / Aleksander Ostrowski / Mirosław Szonert
2020.01.07 00:18:51
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman