Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

W SIECI

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1978
  • Premiera:
    1978. 10. 09
  • Barwny, 88 min

Debiutancki dramat "W sieci" otrzymał wyróżnienie w konkursie w 1898 r., w następnym roku Jan August Kisielewski (1876-1918) zdobył III nagrodę w konkursie im. Paderewskiego za dramat "Karykatury".
Krakowska prapremiera "W sieci" (1899) w reżyserii Tadeusza Pawlikowskiego, z Wandą Siemaszkową w głównej roli, spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki i widzów, którzy w napięciu śledzili ponadpięcioipółgodzinny spektakl (w pierwszym wydaniu ten ogromny utwór liczył 608 stron druku).
Wystawienie w tym samym roku "Karykatur" spotęgowało rozgłos młodego, skromnego autora, który niemal z dnia na dzień stał się twórcą znanym, niezależnym finansowo. Wyruszył na podbój Paryża, lecz bezskutecznie zabiegał o wystawienia tam którejś ze swych sztuk (podobnie jak sześć lat później w Berlinie). Wrócił do kraju, zajął się krytyką literacką i teatralną. Kompozycja sceniczna "Sonata" (1900) rozczarowała publiczność. Błyskotliwy debiut "nadziei polskiego teatru" był jednocześnie kresem działalności artystycznej Kisielewskiego, popadającego w coraz głębszą niemoc twórczą, związaną z nasilającą się chorobą psychiczną.
Sceniczny żywot "szalonej Julki" współcześnie przedłużył Andrzej Wajda, wykorzystując fragmenty dylogii Kisielewskiego w teatralnym (również telewizyjnym) spektaklu-rzece "Z biegiem lat, z biegiem dni".
"W sieci" nosi dziwny podtytuł "Wesoły dramat", mimo że całej historii nie wieńczy happy end. Julka, córka radcostwa Chomińskich, późniejsza sędzina Rolewska, odczuwa żywe powinowactwo dusz z lokatorem rodziny, awangardowym pisarzem Jerzym Boreńskim. Dziewczyna dusi się w atmosferze mieszczańskiego domu. Studentka malarstwa, szuka spełnienia w sztuce, w uniesieniu przeżywa ekspozycję "Szału' Podkowińskiego.
Jej własne rysunki bulwersują rodzinę. Matka jest zatroskana o los skandalizującej artystki, poważny narzeczony Julki od dawna się już nie odzywa. Dziewczyna odkrywa, że z literatem Boreńskim wiąże ją nie tylko miłość do sztuki. Jerzy proponuje jej wspólną ucieczkę, jest gotów nawet zwrócić się o pomoc finansową do swego ojca, którego uważa za obrzydliwego filistra. Jednak "szalona Julka" waha się przed podjęciem tak ryzykownej decyzji.
W scenicznych dziejach Julii i Jerzego odzwierciedla się szczególna atmosfera środowiska młodopolskiej cyganerii artystycznej. Przenikliwość Kisielewskiego polegała na tym, że darząc sympatią i zrozumieniem egzaltowaną młodzież artystyczną, jednocześnie obnażył kruchość i pozorność ich buntu, który manifestował się krzykliwie, lecz nieuchronnie zmierzał do pogodzenia się ze światem. Przedstawiając charakterystyczny dla okresu modernizmu konflikt i problem miejsca sztuki w życiu społeczeństwa, pisarz zdołał uniknąć jednostronności i stronniczości.[TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
W SIECI
Dramat
AutorJan August Kisielewski

Patrz także:
schowaj

2017.02.11 02:02:09
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych