Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

FAUST

 • Spektakl telewizyjny
 • Rok produkcji:
  1976
 • Premiera:
  1976. 06. 14
 • Barwny, 102 min

Stary Faust, wielki uczony zawiera pakt z Mefistofelesem - w zamian za jego duszę diabeł ofiaruje mu młodość i poznanie sensu istnienia. Faust staje się pięknym młodzieńcem. Poznaje młodą, cnotliwą dziewczynę Małgorzatę - zwraca się Mefistofelesa o pomoc w jej uwiedzeniu. Mefistofeles podrzuca jej szkatułę z biżuterią. Małgorzata przynosi szkatułkę do sąsiadki Marty. Zauroczona Małgorzata spotyka się z Faustem. Młodzi wyznają sobie miłość, umawiają się na schadzkę - Faust daje dziewczynie flakonik z miksturą, która miała uśpić matkę. Okazuje się, że to trucizna, matka umiera. Brat Małgorzaty Walenty, chce pomścić zhańbioną siostrę, wyzywa Fausta na pojedynek - zostaje ciężko ranny. Umierając przepowiada Małgorzacie los prostytutki, Faust zapomina o dziewczynie i spędza "Noc Walpurgii". Małgorzata zostaje uwięziona i skazana na śmierć. Kiedy Faust dowiaduje się o losie dziewczyny ma poczucie winy. Przybywa na pomoc Małgorzacie, która odmawia ucieczki z więzienia - jej dusza uzyskuje przebaczenie. Faust znów jest starym człowiekiem, ale już we współczesnym świecie. Razem z Mefistofelesem odbywają wędrówkę po dziejach ludzkości. Dla potrzeb wielkiej budowy usuwają z drogi dwoje starszych ludzi i ich domek. Faust zostaje przygnieciony przez fałdy ziemi. Odmładza się na nowo w uścisku Małgorzaty, w jadącej na sygnale karetce pogotowia, prowadzonej przez Mefistofelesa.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
FAUST
AutorJohann Wolfgang Goethe
PrzekładFeliks Konopka

Nagrody
schowaj

 • 1976
  Sofia (Międzynarodowy Festiwal Teatru Telewizji)-Nagroda za najlepszą reżyserię
 • 1976
  Sofia (Międzynarodowy Festiwal Teatru Telewizji)-Nagroda za plastykę obrazu
2020.09.16 00:35:03
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl