Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DZIENNIK 1954

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1995
  • Czarno-biały + barwny, 40 min

Adaptacja "Dzienników" Leopolda Tyrmanda, zawierająca niepublikowane fragmenty dopisane przez autora po wydaniu książki. Leopold Tyrmand, pseud. Jan Andrzej Stanisław Kowalski (ur. 16 maja 1920 w Warszawie, zm. 21 marca 1985 w Miami na Florydzie) to polski pisarz i publicysta, popularyzator jazzu w Polsce. Przed II wojną światową studiował architekturę w Paryżu. Po wybuchu wojny znalazł się w Wilnie, gdzie pisał felietony do "Prawdy Komsomolskiej". W 1942 r. sam zgłosił się na roboty do III Rzeszy. Po wojnie mieszkał w Danii, Norwegii i Francji, gdzie współpracował z "Kulturą". Po powrocie do Polski pisał w "Przekroju", "Expressie Wieczornym" i "Tygodniku Powszechnym". W 1966 r. na stałe przeniósł się do USA, gdzie pracował w czasopiśmie "The New Yorker" i wykładał na State University of New York i Uniwersytecie Columbia. Jest autorem znakomitego "Dziennika 1954", w którym z wrodzonym sobie sarkazmem i inteligencją opisywał ponure czasy stalinowskiej Polski, oraz powieści "Zły", która stała się bestsellerem w okresie odwilży 1956 roku. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
DZIENNIK 1954
AutorLeopold Tyrmand
2020.05.05 00:27:17
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski