Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZORKA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2006
  • Premiera:
    2006. 04. 30

Autorski spektakl Łukasza Wylężałka, utalentowanego reżysera i scenarzysty młodego pokolenia, twórcy m.in. filmów "Balanga" czy "O dwóch takich, co nic nie ukradli". Wylężałek ma na koncie także współpracę z Teatrem TV. Zrealizowany przez niego w 2005 spektakl "Prezent" był historią kilku kobiet uwikłanych w trudne relacje. "Zorka" to z kolei opowieść o mężczyznach, o męskiej przyjaźni i fałszu, który tę przyjaźń najłatwiej niszczy, o walce, kobietach i miłości. Opowieść zrealizowana metodą filmową, w plenerach, odznaczająca się bardzo nowatorską, oryginalną ścieżką dźwiękową.

Bohaterowie sztuki to dwaj 50-latkowie, absolwenci szkoły filmowej: Jacek i Ernest. W młodości przyjaźnili się, snuli wspólne plany twórcze. Ernest Zawada podziwiał przyjaciela, traktował go jak swego guru, próbował naśladować. Rozdzielił ich stan wojenny. Jacek Mocny podpisał wtedy jakiś dokument, który gwarantował mu bezpieczeństwo i spokój ze strony ubeków, Ernest podpisać nie chciał. Trafił za to do więzienia. Na szczęście, objęła go amnestia i po pół roku wyszedł na wolność. Nie bardzo wiedząc, co ze sobą zrobić, pojechał do Zorki, narzeczonej Jacka. Dowiedział się, że przyjaciel wyjechał za granicę i to aż do Ameryki. Trochę przypadkowa wizyta zakończyła się miłosnym zbliżeniem.
Zorka zaszła w ciążę. Niczego nie oczekiwała, o nic nie prosiła. Wiedziała, że to była tylko jedna noc. Podjęła decyzję o samotnym macierzyństwie. Na świat przyszła córka Iza, teraz już dorosła. Jej biologiczny ojciec nie poświęcał jej za wiele czasu. Zwłaszcza że w początkach rządów nowej ekipy znowu trafił za kratki - tym razem za długi, których narobił próbując zostać przedsiębiorcą, i których nie był w stanie spłacić. Tym razem odsiedział zasądzone dwa lata, amnestii nie było.
Teraz Zawada mieszka na zabitej deskami wsi, gdzie nawet trudno dojechać, a sklep jest tylko objazdowy. Związany ze sporo młodszą od niego właścicielką tego kramu na kółkach, Olgą Świst, odzyskał przy niej dawną pewność siebie, zdecydowanie, poczucie własnej wartości - tak bardzo ona w niego wierzyła, kochała go, podziwiała. I to on postanowił po latach zobaczyć się z dawnym przyjacielem. Z pomocą Izy i jej chłopaka Jakuba zaaranżował spotkanie, ściągając "Amerykanina" do siebie na wieś. Wieś pełną zresztą oryginałów: drwale dyskutują tu o muzyce Griega i Strawińskiego, domorosły malarz i filozof Hryńko raczy przybyszów sentencjami i wyrafinowanymi przestrogami.
Spotkanie staje się dla dawnych przyjaciół okazją do dokonania rozrachunku z przeszłością, niegdysiejszymi ideałami i postawami, szansą na oczyszczenie i wybaczenie. Zawada przyznaje się do przelotnego romansu z Zorką, z którą jednak nie zamierzał się wiązać. Zaskoczony słyszy, że Jacek wiedział o zdradzie. Ironia losu sprawiła jednak, że właśnie Zawada został ojcem dziecka Zorki. Jacek, który zawsze kochał dziewczynę, porzucił ją. Jego uczucie nie doczekało się szczęśliwego spełnienia. Uciekł, wstydząc się za swój niefortunny, podyktowany tchórzostwem i oportunizmem podpis. Nie śmiał patrzeć w oczy przyjacielowi, narzeczonej, później także córce. Istniał jednak w ich świadomości jako ten, co się urządził w Ameryce. Teraz zdobywa się wreszcie na odwagę, by wyjawić Ernestowi i Izie swoją wielką tajemnicę. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
ZORKA
AutorŁukasz Wylężałek
2024.03.01 00:56:27
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.