Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

CUDZOZIEMKA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1970
  • Premiera:
    1970. 10. 05
  • Czarno-biały, 70 min

Po premierze spektaklu w recenzjach często pojawiało się słowo "monodram", mimo że nie było to widowisko napisane dla jednego aktora. Jednak wszystkie postaci wydawały się drugorzędne wobec dominującej, sugestywnej kreacji Haliny Mikołajskiej. Stworzony przez nią wizerunek Róży, bohaterki słynnej powieści Marii Kuncewiczowej, był zarazem przejmującym studium egoizmu i samotności człowieka, który zbyt późno zauważył istnienie innych ludzi obok siebie.
"Jakże ja będę umierać, kiedy nie żyłam ja wcale?... Czy zdążę jeszcze poistnieć trochę? Człowiekiem trochę pobyć?" Dramatyczne pytania zadawane u kresu drogi. Róża w interpretacji Mikołajskiej to jednocześnie krnąbrne, nieszczęśliwe dziecko, jak mówi o bohaterce jej syn. Niespełniona artystka, z jej wybujałym indywidualizmem i oryginalnym spojrzeniem na świat. Osoba wychowana na pograniczu kultur i cywilizacji, z których żadnej sobie do końca nie przyswoiła (uwidoczniło się to nawet w języku postaci, w szczególnej melodyce zdań, silnym akcencie kresowym).
To wreszcie wieczna "cudzoziemka", zawsze i wszędzie obca wśród swoich. Ta rola zmarłej w 1989 roku aktorki pozostała w archiwach jako jedna z najwybitniejszych kreacji w dziejach Teatru TV. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
CUDZOZIEMKA
Powieść
AutorMaria Kuncewiczowa

Nagrody
schowaj

2020.01.26 00:19:51
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl