Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TRELEMORELE

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2006
  • Premiera:
    2006. 10. 15
  • Barwny, 60 min

"Trelemorele"Tadeusza Różewicza ukazały się po raz pierwszy w "Dialogu"w 2005 r. Dla Studia Teatralnego Dwójki adaptował ten tekst Piotr Łazarkiewicz z okazji 85. urodzin poety. Utwór nosi podtytuł: "Scenariusz telenowel dla telewizji publicznej i prywatnej", a jego tematem jest świat mediów - zalew programów informacyjnych, nonsens reklam i tasiemcowych seriali, rzeczywistość, jaką telewizja kreuje: szaleńcza, chaotyczna, pełna fałszu i sensacji. Piotr Łazarkiewicz przewrotnie proponuje telewizyjną interpretację tego poematu dramatycznego, wykorzystując język mediów. Reżyser patrzy na bohaterów okiem widza siedzącego przed odbiornikiem. Telewizor staje się tu swoistym medium, przekaźnikiem.
Bohaterowie to Kobieta i Mężczyzna, których tożsamość jest zmienna i nieokreślona: zmieniają oni płeć, zawód i postać. Ten chwyt pozwala na niezwykłą grę z widzem. Zamknięci we wnętrzu telewizora on i ona zostają zmuszeni do odtwarzania różnych ról zgodnie z panującą obecnie modą na tworzenie telewizji rozkrzyczanej, gwałtownej, przyciągającej widza raczej rozmigotanym obrazem niż treścią.
Reżyser wykorzystuje w spektaklu różne formy przekazu telewizyjnego, na przykład: program informacyjny, teleturniej, widowisko typu show, formy fabularne takie jak telenowela. Wszystko to są schematy wizualne dobrze znane telewidzowi. Burzenie iluzji i jej rekonstruowanie za pomocą wielu zachodzących na siebie światów tworzy niezwykłą mieszankę, z której wyłania się jeszcze jedna historia - opowieść o siedzącym przed telewizorem człowieku, który naiwnie przyjmuje wszystko to, co do niego dociera z ekranu. Spektakl jest ambitnym ostrzeżeniem przed dominacją fałszywego obrazu rzeczywistości kreowanego przez telewizję. Stanowi spojrzenie na dzisiejszy świat przez filtr wszechwładnych przekazów medialnych.[PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
TRELEMORELE
Poemat
AutorTadeusz Różewicz
2020.10.21 00:38:19
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych