Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KRYZYS

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2006
  • Premiera:
    2006. 12. 03
  • Barwny, 61 min

Współczesna opowieść o dwojgu młodych, kochających się ludzi, którzy pragną założyć rodzinę. Fundamentem, na którym chcą budować swoje szczęście, ma być z jednej strony łączące ich uczucie, z drugiej - choćby skromny, ale własny kąt, dający im poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Oboje mają już bowiem dosyć tułania się po wynajmowanych, obskurnych mieszkaniach, w których nawet przez chwilę nie mogą się poczuć naprawdę u siebie. W dążeniu do zapewnienia sobie lepszych warunków bytowych ona i on gubią jednak hierarchię wartości, zapominają, co jest naprawdę ważne, ranią się wzajemnie, sprzeniewierzają się samym sobie. W krytycznej sytuacji ujawnia się faktyczne znaczenie rodzinnych więzi i kruchość rzekomych przyjaźni. Sztuka Adama Dobrzyckiego niesie zarazem pozytywne przesłanie, że z przeciwnościami losu można i należy się mierzyć, ale że często sami, zupełnie niepotrzebnie, komplikujemy to, co okazuje się stosunkowo proste.
Teresa ma dwadzieścia parę lat, ładną buzię i fryzjerski fach w ręku. To sporo, a jednocześnie tak niewiele, gdy u progu życia ma się setki planów i marzeń. Dziewczyna kocha z wzajemnością Filipa, trzydziestolatka w okularach, który pisuje artykuły do gazet, ale pragnie zostać pisarzem. Właśnie pracuje nad swoją pierwszą powieścią. Chłopak nawet ma talent, ale zupełnie brak mu życiowego sprytu i siły przebicia. Na razie jego głównym źródłem zarobkowania jest praca rowerowego kuriera. Trudno byłoby utrzymać z tego rodzinę, a Filipowi marzy się małżeństwo z Teresą i dziecko. Dziewczyna stawia jednak warunek: najpierw muszą mieć mieszkanie. Niekoniecznie duże. Przykład Bożeny, jej szefowej, właścicielki zakładu fryzjerskiego i okazałego domu, już uświadomił jej, że pieniądze nie gwarantują szczęścia. Ale Teresa wie również, że brak tych pieniędzy i własnego kąta gwarantują nieszczęście. Przekonuje Filipa, że oboje powinni się zwrócić do rodziców o finansową pomoc w celu kupienia sobie jakiegoś lokum. Jej ojciec obiecał kiedyś okrągłą sumkę w posagu, on powinien z kolei zwrócić się w tej sprawie do matki. Przyparty do muru Filip udaje się raz i drugi do samotnej od lat rodzicielki, ale nie ma odwagi prosić jej, skromnie żyjącej emerytki, o pieniądze. Urażona Teresa, poinstruowana przez Bożenę, zaczyna więc wywierać na niego różne formy nacisku: wzbudza niepokój i zazdrość ukochanego, jest zimna i nieprzystępna. Zdesperowany chłopak w pośpiechu kończy powieść, za którą obiecano mu zaliczkę, licząc, że w ten sposób odzyska uczucie i szacunek dziewczyny. Gdy plany wydawnictwa nagle się zmieniają, grzebiąc nadzieje Filipa, wydaje się, że już nic nie uratuje ich związku. Z pomocą chłopakowi przychodzi dawny przyjaciel z czasów szkolnych, Stefan, który spokojnemu, prawemu i nieco safandułowatemu Filipowi proponuje udział w złodziejskim skoku. W tajemnicy przed ukochaną Filip wychodzi wieczorem "na robotę".[PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
KRYZYS
AutorAdam Dobrzycki
2023.01.18 00:35:34
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.