Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MAŁPA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2006
  • Premiera:
    2007. 02. 25
  • Barwny, 54 min

Mianem tytułowej "małpy" określa się często w środowisku artystycznym zawód aktora, nie zawsze przecież grywającego Hamletów czy Kordianów. Czasami jest to z konieczności... Indianin czy biedronka. Jak zapewniał sam autor, który doczekał się już wielu scenicznych i telewizyjnych adaptacji swoich sztuk (w Teatrze TV wystawiono m.in. jego "Cyrograf" i "Mizerykordię"), para bohaterów sztuki nie ma konkretnych pierwowzorów. Jest raczej wypadkową postaci, charakterów i sytuacji, z jakimi miał on do czynienia podczas swej dotychczasowej pracy.
Dyrektor, będący zarazem znanym i cenionym aktorem i reżyserem, bawi się całą sytuacją, onieśmieleniem petentki, jej naiwnością i łatwowiernością. Chwali jej talent, chociaż zaraz przyznaje, że nigdy nie widział jej na scenie, mami obietnicami przyjęcia do swojego zespołu, żeby za chwilę oświadczyć, że nie ma wolnych etatów. Odgrywa na zmianę kapłana wielkiej sztuki i cynicznego znawcę tanich aktorskich grepsów, który dawno porzucił wiarę w sztukę jako nośnik prawdy i wzniosłych idei. Aktorka, nieco zdezorientowana tymi nagłymi zmianami tonu, próbuje dostosować się do sytuacji, pokazać z jak najlepszej strony, wykazać wszechstronnością. Wciela się w krańcowo odmienne postaci: morderczyni, prostytutki, panny młodej. Kiedy to nie robi na dyrektorze wrażenia, próbuje wzbudzić w nim współczucie, opowiadając o żałosnej sytuacji teatru, w którym teraz pracuje, i swoich prywatnych kłopotach. Powołuje się na wydarzenia z przeszłości, okoliczności, w których oboje się zetknęli, ale tu znów spotyka ją zawód. Dyrektor, egoistyczny, bufonowaty macho, znów wykazuje jej swoją wyższość: porządna kobieta nie powinna była się zadać z pijanym mężczyzną. A skoro to zrobiła, sama jest sobie winna.
Ostatecznie okazuje się, że jedyną propozycją aktorską, jaką dyrektor ma dla przybyłej, jest rola... małpy w zagranicznej produkcji. Tyle że i ta oferta jest już przeterminowana, o czym dyrektor od początku wiedział. Cierpliwość i dobra wola aktorki w końcu się jednak wyczerpują. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
MAŁPA
AutorJerzy Niemczuk

Varia
pokaż

2020.12.15 00:10:21
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency