Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

2007: MACBETH

 • Spektakl telewizyjny
 • Rok produkcji:
  2006
 • Premiera:
  2007. 10. 02
 • Barwny, 107 min

  Spektakl został zarejestrowany w lipcu 2006 r. w hali Warszawskich Zakładów Maszyn Budowlanych.

Premiera przedstawienia odbyła się w maju 2005 roku w nieczynnej hali fabryki im. Waryńskiego. Po premierze Łukasz Drewniak pisał: "Barbarzyńsko parafrazując tragedię Szekspira, Jarzyna zamyka przebranych we współczesne mundury bohaterów w bunkrze dowodzenia. Wchodzimy na terytorium political fiction. Jest rok 2007, trwa okupacja jakiegoś arabskiego kraju. Właśnie stłumiono kolejną rebelię. Ale chłopakom ciągle mało. Cały czas działają jak odurzeni, jakby dopadł ich bzik tropikalny, pustynny obłęd. Są upaleni arabskim światem, zapachem krwi, piasku i władzy. Dowodzący komandem najemników major Macbeth dopada w meczecie terrorystę w typie Al-Zarakawiego i obcina mu głowę. Ale nie czujemy grozy, bo krew i obcięta głowa to tylko gadżety, tak samo jak flary w rękach aktora na lądowisku dla helikopterów. Między nami a teatralnym światem reżyser rozsnuł dziwny, niewidzialny filtr. Zdarzenia tracą sens, treść opuszcza słowa". Rozmowa z Grzegorzem Jarzyną poprzedza premierę telewizyjnej wersji spektaklu. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
MAKBET
Dramat
AutorWilliam Shakespeare
PrzekładStanisław Barańczak

Patrz także:
schowaj

 • 1959
  Spektakl telewizyjny / William Shakespeare / Maryna Broniewska
 • 1967
  Spektakl telewizyjny / William Shakespeare / Lidia Zamkow
 • 1969
  Spektakl telewizyjny / William Shakespeare / Andrzej Wajda
 • 1987
  Spektakl telewizyjny / William Shakespeare / Krzysztof Nazar
 • 2010
  Spektakl telewizyjny / William Shakespeare / Andrzej Wajda
 • 2017
  Film fabularny - krótkometrażowy / Przemysław Wyszyński Maciej Puczyński
2022.09.18 00:26:51
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor