Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KRÓL ROGER

 • Spektakl telewizyjny
 • Rok produkcji:
  2007
 • Premiera:
  2007. 09. 30
 • Gatunek:
  Opera
 • Barwny, 92 min

"Król Roger" to niezwykła opera Szymanowskiego (prapremiera odbyła się w 1926 r. w Warszawie) łączy w sobie różne gatunki: operę, dramat muzyczny, oratorium i misterium, realizując zarazem ideę wagnerowskiej syntezy sztuk. Pod względem stylistycznym "Król Roger" stanowi zwieńczenie najbardziej bujnego, jeśli idzie o źródła inspiracji, okresu twórczości kompozytora, który w mistrzowski sposób stapia tutaj elementy muzyki bizantyjsko-cerkiewnej (chóry w I akcie), pokrewieństwa z monodią Helleńską (taniec w II akcie) z bogatą i niezwykle wyrafinowaną oprawą orkiestrową. Tytułowym bohaterem "Króla Rogera" jest średniowieczny władca Sycylii Roger II, ale Mariusz Treliński, reżyser spektaklu, przeniósł akcję do współczesności i skupił się na warstwie psychologicznej bohaterów dramatu: Rogera, autorytarnego, silnego władcy, i jego żony Roksany, znudzonej i poszukującej nowych wrażeń oraz Pasterza, przybysza wyznającego obce wartości. Na szczególną uwagę zasługuje rola rzadko goszczącego na polskich scenach Andrzeja Dobbera, który stworzył w przedstawieniu znakomitą kreację wokalną i aktorską. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
KRÓL ROGER
Opera
MuzykaKarol Szymanowski
LibrettoJarosław Iwaszkiewicz
2020.04.18 00:25:32
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski