Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

AFERA MIĘSNA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2007
  • Premiera:
    2007. 10. 29
  • Barwny, 83 min

Proszę się nie pchać! Pani już nie wejdzie! - sklepikarka siłą zamyka drzwi. Pod "mięsnym" ścisk i gwar. Stłoczeni w kolejce warszawiacy są coraz bardziej zirytowani. Co gorsza, wychodzący ze sklepu klienci mówią, że mięsa już nie ma. Skończyło się. Większość wpada w złość, a jakiś człowiek chcąc rozładować rosnące napięcie zaczyna opowiadać kawały. Dla zebranego pod sklepem tłumu puste półki oznaczają kolejne postne dni. Zastanawiają się, kto jest odpowiedzialny za te braki zaopatrzenia w Polsce Ludowej, która wedle słów władz powinna przecież płynąć mlekiem i miodem... Tymczasem pogarszające się nastroje społeczne spędzają sen z powiek rządzącym. Jak odwrócić uwagę ludzi od pustych półek? Nie można się przecież przyznać do własnej nieudolności, powiedzieć głośno, że ustrój się sypie. Pomysł okazuje się dziecinnie prosty. Wystarczy znaleźć winnego zaniedbań i skierować na niego gniew społeczeństwa. A wówczas sprawiedliwa władza wymierzy winowajcy przykładną karę. Śledztwo jest prowadzone z wielkim rozmachem. Od 20 listopada 1964 roku w sprawie "afery mięsnej" aresztowanych zostaje 400 osób! Są wśród nich dyrektorzy handlu mięsem, kierownicy sklepów, nawet jeden właściciel masarni. Zarzuca się im okradanie konsumentów poprzez zawłaszczanie żywności, podmienianie towaru, fałszowanie faktur. Zdaniem prokuratury działalnością swą narazili skarb państwa na blisko 9 mln złotych strat! Dla głównego oskarżonego, dyrektora Miejskiego Handlu Mięsem Warszawa Praga, Stanisława Wawrzeckiego, nie ma już ratunku. Choć w zwyczajnej sytuacji groziłoby mu do 5 lat więzienia, w toku prowadzonego w trybie doraźnym procesu prokuratura żąda kary śmierci. Skład sędziowski, z przewodniczącym sędzią Romanem Kryże, orzeka ten najwyższy rodzaj kary. Jedyną nadzieją dla Wawrzeckiego jest jeszcze prawo łaski przysługujące Radzie Państwa. Ale czy władze zrezygnują ze swego "kozła ofiarnego"? "Wystarczy powiesić paru aferzystów, a zapanuje porządek" - miał po procesie powiedzieć ówczesny sekretarz KC PZPR Władysław Gomułka.
Spektakl w reżyserii Janusza Dymka przypomina złowrogie czasy, gdy wyznawano taką logikę. W sztuce "Afera mięsna" zagrało ponad 30 aktorów. Jednym z największych wyzwań dla twórców telewizyjnej adaptacji dramatu było znalezienie odpowiednich miejsc w stolicy. Sam proces zrekonstruowano zaś w tych samych wnętrzach, gdzie się odbył przed ponad 40 laty. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

2022.02.24 10:26:14
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman