Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NOCNĄ PORĄ

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2007
  • Premiera:
    2008. 10. 27
  • Barwny, 71 min

Rebecca Lenkiewicz to angielska aktorka i dramatopisarka młodego pokolenia. "Nocną porą" (The Night Season) jest jej pierwszą sztuką wystawioną na londyńskim West Endzie. Premiera napisanego w 2002 roku utworu odbyła się w lipcu 2004 roku w Teatrze Narodowym w Londynie.
Tekst od razu został zauważony przez krytykę i zdobył prestiżową teatralną nagrodę "Evening Standard Award" jako najlepsza sztuka roku.
Tytuł "Nocną porą" został zaczerpnięty z Psalmu 22, wygłaszanego przez jedną z postaci, starą Lili, zwariowaną babkę bohaterek.
"Nocną porą" to historia trzech pokoleń jednej rodziny: starej Lili zostało niewiele życia, jej zięć Patryk jest mistrzem w upijaniu się, a jego trzy córki - Monika (najmłodsza), Róża (średnia) i Judyta (najstarsza) - "chorują na miłość", odkąd zostały kilkanaście lat wcześniej opuszczone przez matkę, Esther.
Życie całej rodziny Kennedych zmienia się wraz z pojawieniem się w domu aktora, odtwórcy roli Yeatsa w nowym filmie kręconym w okolicy. Jan powoduje, że wszyscy bohaterowie muszą skonfrontować z rzeczywistością swoje lęki przed życiem. Muszą odpowiedzieć na pytanie, czego od życia oczekują i przestać się bać podejmować ważne decyzje. Dodatkowym walorem sztuki jest jej podskórny temat - "wielka nieobecna" Matka, brutalne porzucenie przez nią najbliższych i trauma dotykająca całą rodzinę.
Utwór jest momentami zabawny, momentami sentymentalny, ale bardzo interesujący. Mówi bowiem o miłości, o jej poszukiwaniu, a także o obawach i lękach wynikających ze strachu przed ośmieszeniem, odrzuceniem czy odejściem ukochanej osoby. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
NOCNĄ PORĄ
AutorRebecca Lenkiewicz
PrzekładAnna Wołek

Varia
pokaż

2023.01.18 00:36:37
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman