Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

FERDYDURKE

 • Spektakl telewizyjny
 • Rok produkcji:
  2008
 • Premiera:
  2009. 01. 06
 • Barwny, 80 min

  Zdjęcia zrealizowano w przestrzeni podwórek Starego Miasta w Lublinie w październiku 2008 r.

Autorzy spektaklu wybrali z powieści Gombrowicza przede wszystkim zagadnienia związane z obecnością wszechogarniającej życie ludzkie Formy, która ogranicza człowieka i narzuca mu kolejne role. Skupili się także na ukazaniu Gombrowiczowskiej opozycji pomiędzy dojrzałością i niedojrzałością za pomocą wyrazistego eksponowania ciała. Bohaterowie zaczynają postrzegać siebie właśnie przez pryzmat ciała, które jednocześnie wyzwala ich i krępuje.
Adaptacja telewizyjna wypunktowała walory spektaklu. Ukazuje wszystkie niuanse gry aktorskiej, oddaje zaskakującą prostotę rozwiązań scenograficznych. Twórca telewizyjnej wersji, Mariusz Malec, wykorzystał pejzaże starych podwórek Lublina, które stały się niezwykle plastycznym świadkiem i tłem dla poczynań bohaterów.
Dla recenzenta "Guardiana" spektakl to "groteskowa i anarchistyczna tyrada przeciwko konserwatywnemu dogmatowi", która w równej mierze "obraża, co zachwyca". "Ferdydurke" to dla teatralnego krytyka gazety "80 minut ściśle kontrolowanej anarchii". Za inscenizację "Ferdydurke" Teatr Provisorium otrzymał prestiżową nagrodę Fringe First w Edynburgu w 2001 r., ale w Londynie wystawił ją po raz pierwszy. W 2003 r. ta sama inscenizacja miała duże wzięcie w Nowym Jorku. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
FERDYDURKE
Powieść
AutorWitold Gombrowicz

Nagrody
schowaj

 • 2010
  Sopot (Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry")-Nagroda za twórczą realizację spektaklu teatralnego

Patrz także:
schowaj

 • 1985
  Spektakl telewizyjny / Witold Gombrowicz / Maciej Wojtyszko
 • 1991
  Film fabularny / Jerzy Skolimowski
2017.02.11 02:11:10
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman