Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WRÓG LUDU

 • Spektakl telewizyjny
 • Rok produkcji:
  2008
 • Premiera:
  2009. 02. 16
 • Barwny, 78 min

Thomas Stockman przebył daleką i długą drogą, zanim powrócił do rodzinnego miasteczka na południu Norwegii. Tu lekarz ponownie poczuł się na swoim miejscu, stając się członkiem społeczności, której chciał się bez reszty poświęcić. Idea, by zamienić miasteczko w uzdrowisko, bez wątpienia zrodziła się właśnie w głowie Thomasa. Przyznaje to nawet Peter, brat Thomasa a zarazem miejscowy burmistrz. Lecz to dzięki jego zaangażowaniu pomysł lekarza - marzyciela mógł się ziścić. Wybudowany zakład uzdrowiskowy wyzwolił energię mieszkańców sennego do tej pory miasteczka. Wraz z ciągnącymi do sanatorium pensjonariuszami stale wzrastał napływ gotówki. Obaj ojcowie sukcesu, ambitni i zazdrośni, coraz częściej starali się uwydatniać zasługi własne - a umniejszać braterskie.
Rodzinne animozje są doskonale znane miejscowym. Z Peterem trzymają członkowie rady miasta - środowiska pozostającego u władzy i najbardziej zyskujący na coraz lepiej prosperującym uzdrowisku. Z kolei w domu Thomasa, który dzieli go z żoną i trójką dzieci, częstym gościem jest pan Hovstad, redaktor naczelny "Głosu Ludu". Za wydawcą stoją murem wpływowi i majętni mieszczanie, którzy chcieliby zwiększyć swój udział w sanatoryjnym interesie.
Thomas nie w pełni zdaje sobie sprawę z tej walki o zyski i władzę. Kiedy odkrywa, że woda w uzdrowisku jest skażona i zamiast leczyć ludzi stanowi dla nich zagrożenie, lekarz chce naprawić popełnione przy budowie zakładu błędy. Przeciwstawiając się swojemu bratu, zamierza nagłośnić sprawę i zainicjować program modernizacji sanatorium. Początkowo ma poparcie ambitnych i prących do zmian mieszczan. Lecz w świecie, w którym liczą się tylko pieniądze i władza, żadna idea nie jest dość szczytna, żadna prawda dość ważna, a żaden sprzymierzeniec dostatecznie pewny. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
WRÓG LUDU
Dramat
AutorHenryk Ibsen
PrzekładAnna Marciniakówna

Nagrody
schowaj

 • 2010
  Sopot (Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry")-Nagroda za zdjęcia
 • 2010
  Sopot (Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry")-Nagroda za scenografię
 • 2010
  Sopot (Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry")-Wyróżnienie aktorskie

Patrz także:
schowaj

 • 1972
  Spektakl telewizyjny / Henryk Ibsen / Jan Świderski
 • 1983
  Spektakl telewizyjny / Henryk Ibsen / Jan Błeszyński
2017.02.11 02:11:11
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor