Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PRZESILENIE

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2008
  • Premiera:
    2009. 01. 19
  • Barwny, 80 min

Sztuka uznanego autora angielskiego Davida Hare'a. Rzecz dzieje się współcześnie, na uczelni amerykańskiej i prowincji angielskiej.
Bohaterka, trzydziestoparoletnia Amerykanka, były korespondent wojenny na terenach objętych wojną w byłej Jugosławii i Iraku, obecnie prowadzi na uniwersytecie Yale zajęcia dydaktyczne z dziedziny stosunków międzynarodowych.
Będąc z narzeczonym - fizykoterapeutą dla bogatych - na konferencji w Europie, odwiedza jego ojca, lekarza mieszkającego samotnie w małym miasteczku w Walii. Mimo dojrzałego wieku jest on osobowością bardzo atrakcyjną, postacią barwniejszą niż syn. Dochodzi do serii rozmów na temat patriotyzmu i polityki. Bohaterowie różnią się diametralnie w swych opiniach dotyczących np. wojny w Iraku. W istocie spotkanie staje się okazją do konfrontacji ojca z synem, który nie potrafi uwolnić się od pamięci o burzliwym związku rodziców, zakończonym ich dramatycznym rozstaniem.
Dzięki temu weekendowi bohaterka inaczej zaczyna postrzegać swój związek oraz samą siebie.
Dochodzi do wniosku, że jej spokojne życie z relaksującym, przewidywalnym partnerem jest wyborem tchórzliwym, że żyjąc w ten sposób nie jest naprawdę sobą.[TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
PRZESILENIE
AutorDavid Hare
PrzekładMałgorzata Semil
2017.05.22 01:01:43
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski