Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KWATERA BOŻYCH POMYLEŃCÓW

 • Spektakl telewizyjny
 • Rok produkcji:
  2008
 • Premiera:
  2009. 04. 06
 • Barwny, 109 min

- Najlepsze lekarstwo to spokój, życie bez zmartwień i kłopotów. Ogłaszam zakaz poruszania tematów przygnębiających! - zobowiązuje swoich kolegów Afrykander. Stary lekarz szczerze martwi się o życie przyjaciela, pana Wincentego, który przed zaledwie chwilą stracił przytomność. Stres może być dla niego zabójczy i rada Afrykandera dla Tatara i Quadratusa brzmi bardzo rozsądnie. Tylko jak wprowadzić ją w życie w Warszawie, 1 sierpnia 1944 roku? Za oknami prowadzonej przez pana Wincentego wypożyczalni książek słychać nasilającą się palbę. Co jakiś czas rozbrzmiewa odgłos eksplozji, niebo zasnuwa coraz gęstszy dym płonącego miasta. Na ulicach powstańcy i cywile wspólnie pracują przy barykadach, za chwile pojawiają się też pierwsi ranni. Przyjaciele nie pozostają bierni wobec wydarzeń rozgrywających się w mieście. Tatar, niegdyś żołnierz Legionów Piłsudskiego, chce znów chwycić za broń. Wprawdzie jeden z dowódców Armii Krajowej odrzuca ofertę weterana, lecz starsi panowie starają się pomóc jak umieją. Jeden przyłącza się do akcji budowy barykady, drugi wyrusza na poszukiwanie rannych, trzeci zostaje lekarzem w powstańczym szpitalu. A po powrocie do wypożyczalni, pomimo rozgrywającego się wokół dramatu, wytrwale trzymają się zasady przyjętej w trosce o chore serce pana Wincentego. Jak przystało na erudytów, rozmawiają o szachach, dzielą się anegdotami, roztrząsają tematy historyczne, toczą spory na temat religii i kultury. W centrum ginącego miasta czterej boży pomyleńcy z humorem starają się przetrwać trudne chwile za murami swojej kwatery...
W jednym ze swoich najsłynniejszych dzieł, powieści "Kwatera bożych pomyleńców", Władysław Zambrzycki, pisarz i dziennikarz, bibliofil i erudyta, uchwycił tragizm powstania warszawskiego, w którym bezpowrotnie umierała przedwojenna stolica. Jego bohaterowie - których pierwowzorami były ponoć rzeczywiste postaci - nie tracą pogody ducha i lekkiego, inteligenckiego dystansu. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
KWATERA BOŻYCH POMYLEŃCÓW
AutorWładysław Zambrzycki

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

 • 2009
  Sopot (Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry")-Nagroda za reżyserię
 • 2009
  Sopot (Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry")-Nagroda za scenografię
 • 2009
  Sopot (Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry")-Nagroda za scenografię
2023.01.18 00:36:49
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman