Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KOMEDIA ROMANTYCZNA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2010
  • Premiera:
    2012. 02. 06
  • Barwny, 76 min

Debiutem dramaturgicznym Wojciecha Tomczyka (rocznik 1960), producenta i scenarzysty ("Zaginiona", "Oficer", "Oficerowie", "Trzeci oficer", "Chichot losu"), była sztuka "Wampir", osadzona w realiach lat 70. i ukazująca mechanizmy peerelowskiej "sprawiedliwości" i "praworządności". Podobny temat bolesnych rozliczeń z PRL - em podjął autor w późniejszej sztuce "Norymberga". Tragiczny wydźwięk miała także jego "Inka 1946", opowiadająca o mordzie sądowym dokonanym na niespełna 18 - letniej bohaterce. W zupełnie innej stylistyce utrzymuje się "Komedia romantyczna", której akcja dotyczy teraźniejszości. To świetna satyra na mechanizmy działające w świecie show - biznesu, na środowisko twórców filmowych: nastawionych na zysk producentów i reżyserów, stojących u progu kariery aktorów celebrytów i scenarzystów, starających się sprostać wymaganiom komercyjnego rynku.
Protagonistą sztuki Wojciech Tomczyk uczynił - jakby na swoje podobieństwo - scenarzystę zmagającego się z układami w branży, ale także z problemami natury uczuciowej. Tadeusz, bo tak ma na imię główny bohater, przeżywa rozstanie z ukochaną, Małą. I bynajmniej nie stało się to w wyniku dramatycznego splotu okoliczności, po prostu na lotnisku w Londynie dziewczyna uznała, że spędzenie życia z jednym mężczyzną to błąd niewybaczalny i zakończyła ich związek krótkim mailem: Tadeusz, pozdro cię i sorry cię... Kiss. Chociaż na końcu sztuki okaże się, że kierowały nią całkiem inne pobudki. Z rozdartym sercem trudno więc zabrać się do twórczej pracy, zwłaszcza kiedy takowa ma w dodatku znamiona zwyczajnej chałtury. Romantyk i intelektualista Tadeusz nie chce pisać tylko dla kasy, a tymczasem ma za zadanie stworzyć scenariusz na konkretne zamówienie. Oczywiście powstałe na podstawie jego scenariusza dzieło - występujące na razie pod roboczym tytułem "Komedia romantyczna" - jest już z góry "skazane" na sukces i nikt nie bierze pod uwagę porażki. Nad autorem "pracuje" atrakcyjna producentka Regina, urabiając twórcę na modłę swoją i znanego reżysera Piotra, mogącego się już pochwalić kandydowaniem do Oscara oraz nagrodami w Karlowych Warach i San Sebastian, który ma wysokie mniemanie o sobie i jeszcze większe o swoim wyczuciu estetycznym. Cała akcja "urabiania" autora scenariusza rozgrywa się na tle różnych odmian układów damsko - męskich. Dumna i piękna producentka Regina, która rocznicę 20. urodzin ma już dawno za sobą, dochodzi do wniosku, że powinna jak najszybciej pomyśleć o potomstwie. Na ojca dziecka wybiera sobie Tadeusza, bo on ma dobre geny. Zastrzega, że chodzi jej tylko o to, by spełnić się jako kobieta i nie zamierza wiązać się na stałe z żadnym mężczyzną. Romansuje wprawdzie z o wiele młodszym od siebie pretensjonalnym aktorem Marcinem, ale jest to układ jedynie na pokaz. Ważną rolę w sztuce Wojciecha Tomczyka odgrywają także: profesor, ojciec Tadeusza, oraz sprzątaczka Stefania, była świetliczanka, których połączy całkiem inne uczucie, bez cienia chęci zysku czy szpanowania przed otoczeniem.
Tymczasem Tadeusz kończy kiczowaty - jak sam twierdzi - scenariusz, zainspirowany własnymi przeżyciami miłosnymi. Film pod ostatecznym tytułem "Prawdziwa miłość", w którym zagrali główne role Mała i Marcin, odnosi sukces kasowy i artystyczny. Scenarzysta zostaje okrzyknięty królem komedii romantycznej, a producenci już zacierają ręce na myśl o drugiej części "Prawdziwej miłości". Na końcu sztuki wszyscy bohaterowie tej komediofarsy spotkają się podczas ślubu jednej z par. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
KOMEDIA ROMANTYCZNA
AutorWojciech Tomczyk

Varia
pokaż

2023.01.18 00:37:56
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor