Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KAPRYS

 • Spektakl telewizyjny
 • Rok produkcji:
  1982
 • Premiera:
  1982. 04. 12
 • Barwny, 45 min

"Słowa migocą jak diamenty, każda scena to istne feerie, a równocześnie jakie to prawdziwe, naturalne" - zachwycał się recenzent po premierze w Comedie Francaise (1847), co tłumacz Boy skwapliwie przytoczył we wstępie do zbioru komedii. Anegdota teatralna głosi, że na pierwszą scenę Francji wprowadziła sztukę Musseta aktorka, p. Allan - Despreaux, która bawiąc na występach w Petersburgu zachwycila się "Kaprysem" wystawionym po rosyjsku i przywiozła sztukę do Paryża.
Pierwsze skrzypce gra w niej pani de Lery - fascynująca jako kobieta i groźna jako przeciwnik mężczyzny. Błyskotliwa, przewrotna, sceptycznie nastawiona wobec świata i siebie, prowadzi ze swym partnerem wyrafinowaną grę. Pan de Chavigny, znużony życiem małżeńskim, zaniedbuje swoją Matyldę, nie doceniając miłości żony. Pani de Lery postanawia odwrócić sytuację - może chce się odegrać za młodą przyjaciółkę, może za własne gorzkie doświadczenia. Jedna z rzadziej grywanych komedii Musseta, staje się krótką lekcją poglądową, jak kobieta powinna postępować z mężczyzną, by zdobyć jego względy. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
KAPRYS
AutorAlfred de Musset
PrzekładTadeusz Żeleński (Boy)

Patrz także:
schowaj

 • 1956
  Spektakl telewizyjny / Alfred de Musset / Józef Słotwiński
 • 1958
  Spektakl telewizyjny / Alfred de Musset / Jan Perz
 • 1963
  Spektakl telewizyjny / Alfred de Musset / Andrzej Szafiański
2020.05.20 00:11:29
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych