Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ŁZY

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2001
  • Premiera:
    2001. 10. 21
  • 93 min

"Opowieść Grzegorza Strumyka wzrusza od początku do ostatniego słowa. Jest to niezwykłe studium ludzkiej bezradności, bezsilności, upodlenia i smutku" - pisała jedna z recenzentek po ukazaniu się powieści "Łzy". Książka Strumyka, choć dość skromna objętościowo, szybko zyskała znaczny rozgłos. Nie dziwi więc fakt jej telewizyjnej adaptacji. Na język sceny przełożył "Łzy" Filip Zylber, mający na koncie m.in. kinowy film "Pożegnanie z Marią" oraz kilka spektakli, zrealizowanych dla Teatru TV. Główną rolę męską reżyser powierzył doświadczonemu Mariuszowi Bonaszewskiemu, w głównej roli żeńskiej obsadził - nieco ryzykownie - debiutantkę Martę Zygadło. Ryzyko wszakże opłaciło się, młoda aktorka z powodzeniem dotrzymała kroku starszemu partnerowi. Zylberowi udało się również zachować niepowtarzalny klimat prozy Strumyka, będący efektem połączenia naturalizmu i subtelnego liryzmu. Gabriel, mężczyzna około czterdziestoletni, jest bezdomny i bezrobotny. Wegetuje wraz z dużo młodszą dziewczyną w opuszczonym magazynie na peryferiach miasta. Oboje utrzymują się przy życiu tylko dzięki bonom żywnościowym, wydawanym przez ośrodek opieki społecznej. Gabriel, choć bezdomny z wyboru (w tym samym mieście mieszka samotnie jego matka), marzy o innej, godniejszej egzystencji. Łudzi się, że za kilka miesięcy dostanie posadę stróża. Synonimem wolności jest dlań posiadanie choćby niewielkiej ilości pieniędzy, dzięki którym mógłby wreszcie kupić to, na co miałby ochotę. Towarzyszka Gabriela znosi swoją nędzę z dużo większym stoicyzmem. Co pewien czas spokój mącą jej tylko wspomnienia koszmarnego dzieciństwa i sadystycznej matki. Dziewczyna przeważnie milczy. Jedyne, czego zdaje się potrzebować to obecność Gabriela. Pewnym urozmaiceniem bezbarwnej i upadlającej egzystencji obojga staje się bezpański pies, któremu nadają imię Facet. Wkrótce wszakże i to zostaje im odebrane. Facet ginie potrącony przez samochód, a dziewczyna zaczyna gwałtownie podupadać na zdrowiu. Gabriel zdwaja wysiłki, by zdobyć pieniądze. Chce kupić swej towarzyszce lekarstwa i "prawdziwe" jedzenie. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
ŁZY
Powieść
AutorGrzegorz Strumyk
2017.02.11 01:21:08
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego