Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WIELEBNI

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2001
  • Premiera:
    2001. 10. 29
  • 83 min

Akcja "Wielebnych", najnowszej sztuki Sławomira Mrożka, dzieje się na prowincji Stanów Zjednoczonych, a konkretnie w zapyziałej parafii w Nowej Anglii. Należą do niej wyznawcy jednego z licznych odłamów chrześcijaństwa. Przewodnicząca rady parafialnej właśnie oczekuje na przyjazd nowego proboszcza. Jednak najprawdopodobniej w wyniku bałaganu w kościelnej biurokracji do miasteczka przybywa dwoje kandydatów na ten urząd. Dwoje, albowiem jednym z nich jest młoda kobieta, wielebna Gloria Burton. Drugim natomiast okazuje się wielebny Ryszard Bloom, z pochodzenia Żyd. Sytuacja staje się kłopotliwa. Pani Simpson, przewodnicząca rady parafialnej, postanawia zwołać jej członków, by wspólnie dokonać wyboru. A nie będzie on prosty. Wszak nowym proboszczem musi zostać kobieta albo Żyd! Tego jeszcze w parafii nie było! Dotychczasowy rozwój fabuły sugeruje, że "Wielebni" to wyłącznie satyra na konserwatyzm Kościoła. Tymczasem nic bardziej mylnego. W swej najnowszej sztuce Mrożek drwi z całej współczesnej kultury, a raczej z jej przesądów, zabobonów i fetyszy. Dostaje się m.in. satanistom, podstarzałym "dzieciom - kwiatom", Żydom, a także amatorom tak modnych dziś erotyczno-makabrycznych ekstrawagancji. Mrożek śmieje się z nich serdecznie, dziwiąc się zarazem, jak ochoczo gatunek homo sapiens narzuca sobie rozmaite kulturowe maski, gorsety czy wręcz pęta. Na szczęście gdzieś na dnie tego absurdalnego i zwariowanego błędnego koła drzemią jeszcze elementarne, szczere uczucia jak choćby miłość. Ta doskonale obywa się bez wielkich idei, filozofii czy tradycji. I być może właśnie dlatego stanowi najlepszy sposób na autentyczne porozumienie między ludźmi. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
WIELEBNI
Dramat
AutorSławomir Mrożek
2017.02.11 01:21:51
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski