Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BŁAHOSTKA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2000
  • Premiera:
    2001. 06. 11
  • Barwny, 67 min

Czy honor to dzisiaj coś, czym wypada sobie zaprzątać głowę? Czy dobre imię ma obecnie jakiekolwiek znaczenie? Czy dla obrony własnej czci opłaca się narażać zdrowie albo nawet życie? Co warte jest społeczeństwo, które pojęcie honoru wyrzuciło do lamusa śmiesznych anachronizmów? Te pytania z pewnością nie dawały spokoju Józefowi Henowi podczas pracy nad "Błahostką". Hen debiutował kilkadziesiąt lat temu, a więc w czasach, kiedy dobre imię było jeszcze w cenie. Dzisiaj? Cóż, brukowe pisemka, które zalały polski rynek prasowy, niejednokrotnie publikują wyssane z palca rewelacje, a osoby, których one dotyczą, często zrezygnowane machają ręką. Wolą przełknąć gorzką pigułkę niż wdawać się w długotrwałe, kosztowne i wyczerpujące nerwowo procesy, będące - tak naprawdę - przede wszystkim reklamą dla pozwanego tytułu. W tym kontekście fabuła sztuki Hena nabiera rysów niezwykłości.
Główna bohaterka "Błahostki", sławna aktorka Anna Solska, nie zamierza puścić publicznej potwarzy płazem. W jednym z kolorowych, plotkarskich pisemek ukazał się artykuł, mający rzekomo dowodzić, że zrobiła karierę "przez łóżko". Znieważona kobieta udaje się do szefa magazynu i robi mu awanturę. Nie daje się zbyć ani obłudnymi przeprosinami, ani obietnicą finansowego zadośćuczynienia. Wyzywa zaskoczonego Prezesa na pojedynek! Mężczyzna parska śmiechem, lecz kiedy w obecności podwładnych dostaje po twarzy, mina mu rzednie i - zakłopotany - przyjmuje wyzwanie. Teraz Anna musi jeszcze zdobyć prawdziwe pistolety i sekundanta. Wszyscy, których prosi o pomoc, łącznie z najbliższymi przyjaciółmi, pukają się w czoło. Wreszcie zdesperowana kobieta postanawia...wynająć sekundantkę w agencji towarzyskiej. [PAT].

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
BŁAHOSTKA
AutorJózef Hen
2017.02.11 01:22:01
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego