Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PRZETARG

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2000
  • Premiera:
    2000. 11. 06
  • 67 min

    W spektaklu wykorzystano fotografie autorstwa Grzegorza Klatki oraz fragment ścieżki dźwiękowej serialu "13 posterunek" w reżyserii Macieja Ślesickiego.

"Przetarg" to współczesna sztuka wyróżniona w konkursie Teatru Telewizji na utwór dramatyczny. Trzonem fabuły jest konflikt pomiędzy ojcem i synem. Adam, były opozycjonista walczący z "komuną", prowadzi obecnie własny, dochodowy biznes. Wraz ze wspólnikami przystępuje do tytułowego przetargu na spalarnię śmieci. Jego syn Piotr jest dziennikarzem w wysokonakładowej, prestiżowej gazecie. Zdobywa informacje, które podważają zgodność z prawem oferty przetargowej Adama. Poczucie obowiązku zawodowego nakazuje mu ujawnić je opinii publicznej. Wydaje się, że nie przyjdzie mu to zbyt trudno. Jego stosunki z rodzicem są chłodne. Piotr ma ojcu za złe, że ledwie parę miesięcy po śmierci matki ożenił się ze swą sekretarką Beatą. Dla obojga małżeństwo to stanowiło w rzeczywistości wyłącznie udany interes. Adam zyskał młode, seksowne ciało, Beata - dostatnie i wygodne życie. To jednak jeszcze nie wszystko. Piotr odkrywa, że dwaj wspólnicy ojca są ludźmi z dość nieciekawą komunistyczną przeszłością. Jak to możliwe, że podziwiany niegdyś przez syna rodzic tak się zmienił? Jak to możliwe, że wchodzi w układy z tymi, przez których kiedyś siedział w więzieniu? Piotr zarzuca Adamowi zdradę dawnych ideałów. Adam Piotrowi naiwność. Syn chce nakłonić ojca do wycofania się z nieczystego interesu. Ojciec prosi syna, by nie szargał jego dobrego imienia. Obaj nie zamierzają ustąpić. Wkrótce o całej sprawie dowiadują się wspólnicy Adama. W tajemnicy przed nim postanawiają dawnymi, ubeckimi metodami przemówić młodemu dziennikarzowi do rozumu. Szybko znajdują jego "czuły punkt". Piotr jest zakochany w młodej rosyjskiej skrzypaczce Nataszy, utrzymującej się z grania dla przechodniów na Starym Mieście. W swym "Przetargu" Paweł Mossakowski stawia ważne pytanie o miejsce imponderabiliów w polskiej rzeczywistości u schyłku XX wieku. Czy uczciwość, honor, przyzwoitość jeszcze coś dzisiaj znaczą? Czy może stały się reliktami niedawnej, lecz już przeszłości? Czy warto żyć obecnie według pewnych zasad, a jeśli tak, to jaką cenę należy za to zapłacić? [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
PRZETARG
AutorPaweł Mossakowski

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

2020.06.11 00:11:41
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman