Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ŚMIERĆ ZA ŚMIERĆ CZYLI DOBRY CHŁOPIEC

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2000
  • Premiera:
    2000. 09. 10
  • Barwny, 65 min

"Śmierć za śmierć, czyli dobry chłopiec" to intrygująca sztuka Marka Bukowskiego, w której autor, wykorzystując konwencję czarnego kryminału, demaskuje patologie polskiej współczesności. Zbudowany na zasadzie kontrastu i paradoksu tytuł odnosi się do skrajnych poglądów, dotyczących kluczowego wydarzenia dramatu. A jest nim śmierć młodego chłopaka na parkingu. Początkowo wersja zdarzeń wygląda tak: biznesmen Marcin Witczak zaparkował samochód przed budynkiem swojej firmy, lecz zanim do niego wszedł, postanowił kupić gazetę. Wracając z kiosku ujrzał młodego chłopaka, grzebiącego w bagażniku jego wozu. Zdenerwowany wdał się w szamotaninę ze złodziejem. W jej wyniku został zraniony nożem, a chłopak, uderzony mocno w głowę, zginął. Śledztwo w sprawie zajścia prowadzi policjant Rafał. Rzecz przedostaje się do mediów i dzieli społeczeństwo na dwa obozy. Jedni, w tym matka i część znajomych zmarłego, twierdzą, że był to spokojny, "dobry chłopiec". Drudzy, w tym znany polityk Adamczyk, domagają się uniewinnienia Witczaka, gdyż działał w obronie koniecznej. Przy okazji tragedii Adamczyk domaga się zaostrzenia kodeksu karnego i przywrócenia kary śmierci (tytułowa "śmierć za śmierć"). Dalszy rozwój intrygi w zasadzie kompromituje oba skrajne stanowiska. Z początku Rafał zdaje się przychylać do wersji Witczaka i chce szybko zakończyć sprawę. Jednak pod wpływem ambitnej prokurator Renaty, postanawia bardziej przyłożyć się do śledztwa. Robi to wszakże nie tylko dla wykrycia prawdy. Równie mocno zależy mu na względach Renaty, która w latach szkolnych była jego dziewczyną. W miarę postępów dochodzenia Rafał przekonuje się, że pierwotna wersja zajścia nie warta jest funta kłaków, zaś morderstwo na parkingu to tylko wąska furtka do świata brudnych afer, korupcji, podłości i cynicznej obłudy. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
ŚMIERĆ ZA ŚMIERĆ, CZYLI DOBRY CHŁOPIEC
AutorMarek Bukowski

Varia
pokaż

2021.05.02 00:07:54
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych