Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WALIZKA

 • Spektakl telewizyjny
 • Rok produkcji:
  1998
 • Premiera:
  1998. 12. 21
 • Barwny, 37 min

Poruszający, sugestywny, świetnie zagrany spektakl, uhonorowany II nagrodą na XXIII Międzynarodowym Festiwalu Telewizyjnych Sztuk Teatralnych "Złota Szkatułka" w Płowdiw w Bułgarii (11-16 października 1998 r.). Współczesna psychologiczno- obyczajowa opowieść o tym, jak bardzo potrzebne są dziecku nie tylko miłość, ale również szacunek i zrozumienie ze strony dorosłych, jak łatwo jest zniszczyć więzi emocjonalne własną bezmyślnością i instrumentalnym podejściem do dziecka. Rodzice Bogusia wyjechali do Ameryki. Koledzy mu tego zazdroszczą, święcie przekonani, że chłopiec ma wszystko "dwa razy lepsze" niż inne dzieci. Tata i mama rzeczywiście przysyłają mu prezenty, ale synek wciąż ma do nich żal o to, że nawet go nie zapytali, czy zgadza się na ich wyjazd. Chłopcem opiekuje się dziadek, najukochańszy, najwierniejszy przyjaciel. Razem chodzą do parku i na zakupy, sprzątają, nakrywają do stołu. Dziadek gotuje, pierze, prasuje, czyta bajki na dobranoc, poważnie odpowiada na każde pytanie, rozumie wszystkie rozterki sześciolatka. Na przyjacielskie uwagi, że nie można poświęcić komuś całego życia bez reszty, odpowiada niewzruszenie, że dobrze mu z tym, bo kocha to dziecko ponad wszystko. Zbliżają się urodziny Bogusia, chłopiec chciałby dostać w prezencie starą walizkę dziadka. Wielka, niemodna waliza, upstrzona nalepkami z różnych stron świata, pamięta wspaniałe czasy młodości swego właściciela, marynarza i podróżnika. Boguś wie, że dzieci nie mogą podróżować bez zgody dorosłych, ale on może swobodnie zmieścić się cały w walizce jeszcze pachnącej wodą kolońską dziadka, by ukryć tu swój żal i tęsknotę. Nieoczekiwanie jego marzenie o spotkaniu z najbliższymi ma szansę się spełnić. Akurat w dniu urodzin chłopca zjawia się znajomy ojca z Ameryki, z rewelacyjną wiadomością, że tata ma wspaniałą robotę i ekstra chatę, najmniejsza sypialnia jest dwa razy większa od największego pokoju w Polsce. Boguś pojedzie do Stanów. Tak postanowili rodzice, znów bez jego udziału i bez słowa wyjaśnienia. Chłopczyk jednak wcale nie ma takiego zamiaru. W kopercie był tylko jeden bilet, a on przecież nie może zostawić dziadka samego. Starszy pan ima się różnych sposobów, żeby przekonać wnuka o konieczności wyjazdu, a jednocześnie nie zranić jego uczuć i nie zdradzić się z własnym poczuciem zawodu i rozgoryczenia. Wreszcie udaje się przekonać rezolutnego malca, że intencje jego ojca były szlachetne - wówczas, gdy wyjeżdżał do pracy za granicę i teraz, kiedy pragnie sprowadzić synka do siebie. Boguś jest w wielkiej rozterce. Jest gotów nawet wyrzec się wymarzonej walizki, byle tylko nie stracić kontaktu z człowiekiem, którego kocha. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
WALIZKA
AutorAnna Onichimowska

Nagrody
schowaj

 • 1998
  Płowdiw (Międzynarodowy Festiwal Telewizyjny)
  nagroda zarządu miasta Płowdiw
2019.12.08 00:08:32
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski