Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

URODZINY MISTRZA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2000
  • Premiera:
    2000. 06. 26
  • Barwny, 60 min

Współczesna polska komedia o życiu sławnego aktora, skądinąd kabotyna, który powolutku przygotowuje się do zejścia ze sceny - jak nuci w finale: eksaktor, eksbłazen, eksbies (muzykę do piosenki "Były bies" skomponował Grzegorz Turnau). W jego domu coraz śmielej rządzi się Młody, niespełniony aktor pełniący obowiązki asystenta Mistrza, oraz Młoda, która w romansie ze starzejącym się gwiazdorem upatruje swą życiową szansę. Dowiedziawszy się o wszystkim, mąż postanawia zrobić z tym porządek - co wywołuje serię zabawnych zdarzeń.
Tuż po przebudzeniu Mistrz próbuje z Młodym scenę ze "Zbrodni i kary" - obiecał swemu sekretarzowi, że kiedyś umieści go w dobrym teatrze, gdzie będzie mógł zagrać Swidrygajłowa czy nawet wymarzonego Raskolnikowa. Młody naprawdę nie jest już taki młody, ma za sobą dziesięć lat grania ogonów w prowincjonalnym teatrze i lata topienia problemów w butelce. Protekcja Mistrza otwiera przed nim nowe perspektywy. W podobnej sytuacji jest Reżyser, który właśnie odwiedza sławnego aktora. Dostanie pieniądze od sponsorów tylko pod tym warunkiem, że Mistrz zgodzi się zagrać w jego filmie. Sekretarz osobiście o to zabiega, bo sam też wreszcie dostanie rolę u boku pryncypała. Niestety, Mistrz nie ma zamiaru przyjąć proponowanej mu roli generała, który popełnia samobójstwo - po cóż miałby się zabijać facet, który ma wszystko: zdrowie, pieniądze i kobiety. Gorzej, Mistrz w ogóle nie chce grać. Na swoje 60. urodziny sprawił sobie taki prezent - kończy z aktorstwem. Młoda, seksowna jak nowe wcielenie Marilyn Monroe, śpiewa drogiemu Mistrzowi "Happy birthday to you", a wystawieni do wiatru nieudacznicy rozpaczliwie przekonują go, by zmienił zdanie. W ferworze dyskusji wychodzi na jaw, że Mistrz sypia z żonami obu panów, ale tylko Młody się tym przejmuje. Postanawia działać. Nieoczekiwanie w domu Mistrza zjawiają się właściciele pobliskiej restauracji. Niby wpadli po sąsiedzku, ale zachowują się tak, jakby mieli zamiar kupić willę wraz z całym stylowym wyposażeniem. Po chwili zjawia się była żona Mistrza ze swym obecnym mężem - niby z życzeniami urodzinowymi, ale wciąż mówi o obiecanej pożyczce na rozkręcenie jakiegoś interesu. Obecna pani Reszkowa ze swoim Żuczkiem świetnie się dogadują z przedsiębiorczym małżeństwem, Bukowscy fundują wszystkim kolację wprost z restauracji. Jubilat nie może dłużej się ukrywać. Ze zdumieniem dowiaduje się, jakie zobowiązania poczynił w jego imieniu asystent. Niebawem zjawia się Krzysztof, czyli Młody, wraz z Bogdanem, zapoznanym reżyserem. Nalegają, żeby aktor podpisał kontrakt. Krzysztof powiela kabotyńskie gesty swego preceptora, wymachuje rewolwerem. Mistrz gani tandetne przedstawienie, radzi grać oszczędniej, ale emocje biorą górę u wszystkich. Robi się gorąco, Mistrz pada "zemdlony". Oczywiście, gdy nieproszeni goście się wynoszą, natychmiast odzyskuje przytomność. Młody i Młoda mają jednak w zanadrzu kolejne niespodzianki. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
URODZINY MISTRZA
AutorZbigniew Książek

Varia
pokaż

2017.02.11 01:23:12
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego