Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DALEJ NIŻ NA WAKACJE

 • Spektakl telewizyjny
 • Rok produkcji:
  1999
 • Premiera:
  2000. 01. 10
 • Barwny, 38 min

W utworach dla dzieci rzadko pojawia się temat śmierci, nieuchronnego odchodzenia osób najbliższych, najbardziej kochanych. Ten spektakl w sposób czytelny, subtelny i mądry pokazuje drogi, którymi dziecko dochodzi do zrozumienia nieodwracalnych praw natury, jednocześnie ukazując bezradność dorosłych, najczęściej nie umiejących wytłumaczyć parolatkowi tego, co się stało, co to znaczy odejść na zawsze, wyjechać "dalej niż na wakacje".
Pięcioletnia Ula wychowuje się w kochającej rodzinie, ale tylko Babcia ma dla niej zawsze czas, uśmiech i cierpliwość. Tata jest marynarzem, całymi miesiącami nie ma go w domu. Mama lekarka wpada na chwilę i pędzi do szpitala, do swoich pacjentów. Ula wszystko robi wspólnie z Babcią. Razem karmią łabędzie w parku i bawią się w ciuciubabkę. Lepią pierogi i figurki z plasteliny. Babcia szyje Uli strój na bal przebierańców i pomaga odpisać na list tatusia. Opowiada wnuczce, jakie figle płatała mamusia, gdy była mała, i w ogóle wymyśla fantastyczne historie. Mała dziewczynka i leciwa, schorowana pani rozumieją się doskonale. Tego dnia w trakcie zabawy Babcia źle się poczuła. Prosi o lekarstwo, nie może wstać z fotela o własnych siłach. Ula telefonuje do mamusi, karetka zjawia się błyskawicznie. Dziewczynka z niepokojem myśli o Babci, która musi pozostać w szpitalu, ale zapomina o zmartwieniach, gdy z rejsu wraca tatuś. W nocy Ula podsłuchuje rozmowę rodziców, którzy planują posłanie małej do przedszkola. Tata próbuje oswoić córkę z tą perspektywą, ale Ula stanowczo się sprzeciwia. Powinna być w domu, gdy wróci Babcia, aby się nią opiekować. Rzeczywiście, Babcia i wnuczka znów są razem. Oglądają albumy ze starymi fotografiami pełnymi osób, których już nie ma. Rozmawiają o wspólnych wakacjach. Któregoś dnia w trakcie wizyty u wujostwa mamusia nagle wybiega. Ciocia opowiada historyjkę o pilnym wezwaniu do szpitala, jednak Ula wie, że to nieprawda. Czuje, że stało się coś niedobrego. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
DALEJ NIŻ NA WAKACJE
AutorAnna Onichimowska

Nagrody
schowaj

 • 2000
  Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!")-Poznańskie Koziołki dla najlepszego odtwórcy roli dziecięcej
 • 2000
  Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!")-Poznańskie Koziołki za scenariusz
 • 2000
  Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!")-Nagroda Jury Dziecięcego "Marcinek"
  "za pomysł, scenariusz i realizację pięknej i wzruszającej opowieści o miłości i o rodzinie"; w konkursie kina krajowego
2019.04.29 00:08:13
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych