Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ŻÓŁTODZIOBY

 • Spektakl telewizyjny
 • Rok produkcji:
  2001
 • Premiera:
  2002. 04. 19
 • Barwny, 40 min

Współczesna opowieść dla młodych widzów, o młodzieży boleśnie przeżywającej trudne problemy okresu dojrzewania. Ida buntuje się przeciwko ciągłym kłótniom rodziców i nieznośnej atmosferze w domu, którą zresztą sama pogarsza aroganckim zachowaniem i nienawistnym stosunkiem do najbliższych. Zbuntowana nastolatka i zakochany w niej chłopak postanawiają uciec z domu, a najlepiej - z kraju. Samochodem ojca Szymona zmierzają w stronę granicy. W drodze przypadkiem odkrywają pasażera na gapę. W bagażniku samochodu ukrył się mały brat Idy, który bardzo przeżywa wszystkie rodzinne awantury. Dziewczyna jest wściekła, że muszą zawrócić z drogi, by odwieźć malca do domu. Szymon proponuje krótki odpoczynek nad morzem. Nie podejrzewa, że wydarzy się coś, co całkowicie odmieni ich losy, zmusi do zrewidowania hierarchii wartości i gwałtownie skróci czas przechodzenia od okresu "burzy i naporu" do życia dorosłego i odpowiedzialnego. Spięci, z byle powodu wybuchający agresją młodzi ludzie nad morzem znów stają się sobą. Tarzają się w piasku, śmieją się, Ida marzy o wspólnym życiu z Szymonem w przytulnym domku nad oceanem. Jej wyobrażenia o przyszłości są zwyczajne - on by pracował, ona by gotowała, ale nie byłoby "jak zazwyczaj", gdy ludzie, którzy się kochali, zaczynają się nienawidzieć. Pochłonięci rozmową zakochani nie zwracają uwagi na chłopca, który bawi się tuż nad wodą. Nagle spostrzegają, że Mały zniknął. Nawołują, rozpaczliwie szukają malca nad brzegiem i w lesie, bezskutecznie. Jeszcze mają nadzieję, że gdzieś się schował, że ktoś się nim zaopiekował. Nie wiedzą, kogo zawiadomić o zaginięciu. Ida boi się skontaktować z rodzicami. Powraca pomysł ucieczki za granicę. Przedtem Szymon pod osłoną nocy zakrada się do swego domu po pieniądze i prowiant. Ida chce się z kimś pożegnać, każe się zawieźć na cmentarz, na grób dziadka. On był jedynym człowiekiem, który ją rozumiał. W czasie jazdy ku granicy przychodzą refleksje. Ida zadręcza się pytaniami, na które nie ma odpowiedzi. Spotkanie z bezwzględnym gangsterem czatującym na bezbronne ofiary w pobliżu przejścia granicznego pozbawia uciekinierów wszelkich złudzeń, że jakoś sobie poradzą. Teraz jedynym wyjściem wydaje się śmierć na torach, w samochodzie, który utknął na przejeździe kolejowym. Szymonowi błyska myśl, że przecież się kochają, są młodzi, jeszcze mieliby szansę coś zrobić w swoim życiu. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
ŻÓŁTODZIOBY
AutorMagdalena Wleklik

Nagrody
schowaj

 • 2002
  Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!")-Wyróżnienie
2022.02.24 10:22:30
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl