Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DWUSTU SŁUŻĄCYCH I ŚNIEG

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1999
  • Premiera:
    1999. 12. 06
  • 88 min

"Należę do drugiej ligi pisarzy" - mawiała o sobie skromnie Iris Murdoch (1919-99). Wielu krytyków zalicza ją jednak do ścisłej czołówki angielskich prozaików XX wieku. Mimo że debiutowała późno, bo w wieku 35 lat, była autorką niezwykle płodną i laureatką licznych nagród. Napisała ponad trzydzieści książek beletrystycznych oraz kilka rozpraw filozoficznych. Większość jej utworów cechowała tradycyjna forma i klasyczny podział na początek, rozwinięcie i zakończenie. Obdarzona licznymi zainteresowaniami z równą swobodą poruszała się w problematyce społecznej, filozoficznej, psychologicznej. Dociekliwość typowej intelektualistki potrafiła łączyć z emocjonalizmem, sensualizmem i głębokim przesłaniem moralnym, obecnym w wielu jej utworach. Zręcznie posługiwała się też konwencjami rodem z "niższych" odmian literatury: kryminału, dreszczowca, romansu. Liczne książki Murdoch zostały przetłumaczone na polski. Należą do nich m.in. "Zamek z piasku" (1957), "Dzwon" (1958), "Ucięta głowa" (1961), "Jednorożec" (1963), "Czas aniołów" (1968) i "Dobry Uczeń" (1985). Pod koniec życia ta obdarzona niepoślednią umysłowością kobieta zapadła na chorobę Alzheimera i przestała rozumieć nawet wiadomości nadawane w radiu. "Dwustu służących i śnieg" stanowi dobrą próbkę talentu Murdoch. Mroczna, zapętlona, obfitująca w niespodzianki intryga wyraziste postaci, nieco klaustrofobiczny klimat oraz pasja moralna to główne atuty sztuki. Akcja dramatu toczy się zimą w położonej na odludziu arystokratycznej posiadłości. Przybywa tu młody hrabia Basil z żoną Oriane i służącym Fredericem. Rezydencja jest mocno podupadła. Poprzedni właściciel, ojciec Basila, niezbyt się o nią troszczył. Miał przy tym opinię tyrana i sadysty, który wyrządził miejscowej służbie wiele krzywd. Świadomy tego młody hrabia, sam pełen skrywanej nienawiści do rodzica, zamierza wynagrodzić licznym poddanym dawne cierpienia. Snuje plany demokratycznych reform, nie bacząc ani na sceptycyzm żony, ani na wstrzemięźliwość miejscowych służących, którzy zdają się coś przed nim ukrywać. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
DWUSTU SŁUŻĄCYCH I ŚNIEG
2017.02.11 01:23:25
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego